Corona

Nieuwe prikronde, tientallen meldingen van bijwerkingen — maar Lareb laat ze niet zien

Help door deze info met jouw vrienden op je social media te delen!

Bijwerkingen van het covidvaccin worden bij Lareb wél gemeld, maar het publiek krijgt er niets van te zien. Binnen slechts drie weken na de start van de najaars-vaccinatiecampagne kwamen er tientallen meldingen binnen bij het Nederlands bijwerkingencentrum Lareb, inclusief twee gevallen die leidden tot ziekenhuisopname. Die informatie is nergens te vinden op de Lareb-website. Het Artsen Collectief, waarbij meer dan 2.700 BIG-geregistreerde medische professionals zijn aangesloten, trekt nu aan de bel.

Wat de cijfers laten zien

Dataonderzoeker Wouter Aukema, die gespecialiseerde tools heeft ontwikkeld om gegevens uit het Europese bijwerkingenregister EudraVigilance te downloaden en analyseren, verzamelde de ruwe data. Wat daaruit naar voren komt, is opmerkelijk: in de periode van 30 september tot en met 11 oktober werden maar liefst 95 meldingen vanuit Nederland ingediend bij de Europese toezichthouder. Samen vertegenwoordigen die meldingen 382 vermoedelijke bijwerkingen die worden toegeschreven aan het Comirnaty XFG-vaccin — de nieuwste versie van het Pfizer-vaccin, specifiek gericht op de XBB-variant van het coronavirus.

---Lees verder na dit advertentieblokje---

De meldingen waren afkomstig van 61 vrouwen en 34 mannen, met leeftijden variërend van 29 tot 88 jaar. Bijna 57 procent van de melders was 70 jaar of ouder. Dit past bij de doelgroep van de najaarsbooster: ouderen, mensen met onderliggend lijden en zorgmedewerkers die werken met kwetsbare patiënten.

ni

Twee gevallen van hersenletsel

Twee van de 95 meldingen zijn officieel als ernstig geclassificeerd. Een vrouw van 85 jaar of ouder werd getroffen door een cerebrovasculair accident — volksmond: een beroerte — en moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Een tweede vrouw, tussen de 65 en 85 jaar, ontwikkelde een cerebrale veneuze sinustrombose: een bloedstolsel in de afvoerende bloedvaten van de hersenen, eveneens met ziekenhuisopname als gevolg. Beide aandoeningen zijn levensgevaarlijk en vereisen acute medische zorg.

Toch is van deze meldingen op dit moment niets terug te vinden via de publieke zoekfunctie van Lareb, noch op de EudraVigilance-website van de EMA. Het Artsen Collectief heeft de volledige lijst wél openbaar gemaakt — iets wat een officieel bijwerkingencentrum kennelijk niet nodig acht.

De lijst van klachten: van hoofdpijn tot boezemfibrilleren

Naast de twee ernstige gevallen is de variëteit aan gemelde klachten aanzienlijk. De vaakst gemelde bijwerking was malaise (45 meldingen), gevolgd door injectieplaatspijn (37), vermoeidheid (39), myalgie ofwel spierpijn (36), koude rillingen (32), hoofdpijn (41) en koorts (23). Minder frequent, maar niet minder zorgelijk: één melding van atriumfibrilleren, één geval van tinnitus en één geval van bulleuze hemorragische dermatose — een ernstige huidaandoening met bloedblaren. Ook werd neuralgie, gewrichtspijn en een tijdelijke afasie gerapporteerd.

Zeven van de negentig meldingen kwamen van gezondheidsprofessionals zelf. De overige werden ingediend door patiënten, familieleden of naasten — mensen die zelf de moeite namen om een bijwerking te registreren, in een systeem dat voor de meeste burgers nauwelijks bekend is.

Lareb: transparantie of stilte?

Lareb profileert zich als het onafhankelijke kenniscentrum voor bijwerkingen van medicijnen en vaccins in Nederland. Toch lijkt de organisatie niet geneigd om tussentijdse signalen over lopende vaccinatiecampagnes actief te communiceren richting het publiek.

Het Artsen Collectief spreekt nadrukkelijk van een probleem met transparantie. Wanneer bijwerkingen — zelfs ernstige zoals een beroerte of cerebrale trombose — wekenlang onzichtbaar blijven voor het grote publiek, dan ondermijnt dat het vertrouwen in zowel de overheid als het toezichtsysteem. Zeker als diezelfde overheid mensen actief aanmoedigt om zich te laten prikken.

Big Pharma, toezichthouders en de informatiestromen

Het Comirnaty XFG-vaccin is een product van Pfizer/BioNTech, dat jaarlijks miljarden ophaalt met zijn mRNA-vaccins. De farmaceutische industrie heeft er financieel belang bij dat bijwerkingen worden gebagatelliseerd of vertraagd in hun publicatie. Dat toezichthouders zoals Lareb en EMA publiek beschikbare data achterhouden — ook al is het tijdelijk — past in een patroon dat critici al langer signaleren: meldsystemen bestaan, maar de resultaten worden niet actief gedeeld met de mensen die het aangaat.

Wouter Aukema laat zien dat de data wél beschikbaar zijn, maar alleen voor wie weet hoe hij ze moet opvissen. Dat is geen transparantie — dat is een bureaucratische sluier trekken over informatie die iedereen toebehoort.

Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek

Interessant

5 9 stemmen
Artikel waardering

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

0 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Back to top button
0
We lezen graag je reactie!x