Reizigers tussen Nederland en Canada kunnen vanaf deze week al voor hun vliegreis een digitale paspoortcontrole doen. Op Schiphol is een proef gestart waarbij gezichtsherkenning een einde moet maken aan de rijen bij de paspoortcontrole. “Goh, voormalige complottheorie,” reageert lucht- en ruimtevaartdeskundige Coen Vermeeren.
Dit project doet sterk denken aan het Known Traveller Digital Identity-project van het World Economic Forum. Nederland en Canada werkten samen met het WEF aan een zogeheten Known Traveler Digital ID, een digitaal reispaspoort.
Het gaat om een samenwerkingsverband tussen het WEF, de Nederlandse overheid, Canadese overheid, Air Canada, KLM en enkele luchthavens waaronder Schiphol.
Waar houdt het op?
Terug naar de proef op Schiphol. Volgens jurist Vincent Böhre van Privacy First onderschatten we de risico’s hiervan. “Er worden al jarenlang steeds meer gegevens verzameld van vliegtuigpassagiers,” zei hij in het radioprogramma Dit is de Dag.
“Het gaat om steeds gevoeliger gegevens: gezichtsscans, vingerafdrukken, handtekeningen en zelfs je BSN-nummer wordt vooraf uitgelezen uit de chip van je paspoort. Het gaat steeds verder, waar houdt het op?” vroeg Böhre.
Steeds meer richting een surveillance-samenleving
Het gevaar is volgens hem dat er van alles kan gebeuren met gegevens als die eenmaal in een database staan. Het is dan bijvoorbeeld niet moeilijk meer om mensen in realtime te volgen met beveiligingscamera’s.
“We gaan steeds meer richting een surveillance-samenleving, moeten we dat wel willen? De geschiedenis leert dat dit soort systemen in de loop van de tijd altijd voor andere doelen worden gebruikt en misbruikt.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.






Oud-NOS-journaliste: “De realiteit is vaak volslagen anders dan ons wordt voorgeschoteld”
Het geheim: we zijn niet alleen (video)
BBC-ploeg gearresteerd buiten topgeheime UFO-basis
D66 wil FVD zo snel mogelijk verbieden: ‘Wat een naar, totalitair partijtje is dat geworden’
‘Is dit waarom westerse leiders Israël vrij spel geven om Palestijnen te doden en te verdrijven?’
Opeens worden overal ter wereld UFO’s gespot, wat is er toch aan de hand?
Deelnemer Enschede Marathon (25) raakt in coma en overlijdt: ‘Heel zeldzaam tegenwoordig’
Partij Wybren van Haga wil onderzoek naar alarmerende cijfers over bijwerkingen coronavaccinatie
Horecatycoon: ‘Er moet keihard worden ingegrepen op het Binnenhof’