De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft in december een grootschalige pandemiesimulatie uitgevoerd in de Pacifische regio, schrijft Witte Huis-verslaggeefster Natalie Winters op Substack. De oefening, bekend als IHR Exercise CRYSTAL, werd gecoördineerd door het regionale kantoor van de WHO en kende deelname van 31 landen. Het doel was expliciet omschreven als voorbereiding op “de volgende pandemie”.
De simulatie was gericht op het scenario van een nieuwe respiratoire ziekte met potentieel internationale verspreiding. In plaats van een theoretische bespreking ging het om een real-time oefening, waarbij deelnemende regeringen moesten reageren op binnenkomende waarschuwingen, informatie verifiëren, risicoanalyses uitvoeren en beleidsbeslissingen nemen onder tijdsdruk. Daarbij stond samenwerking tussen verschillende overheidsdiensten centraal.
CRYSTAL werd uitgevoerd binnen het kader van de Internationale Gezondheidsregeling (IHR), een juridisch bindend internationaal afsprakenstelsel dat vastlegt hoe landen de WHO moeten informeren en hoe zij moeten handelen bij grensoverschrijdende gezondheidsdreigingen. De WHO gaf aan dat niet alleen ministeries van Volksgezondheid betrokken waren, maar ook instanties die verantwoordelijk zijn voor grenzen, luchthavens, havens en overheidscommunicatie.

De oefening was specifiek bedoeld om te testen hoe landen functioneren tijdens een zich ontwikkelende uitbraak, en niet pas achteraf. Opvallend is volgens Winters de manier waarop de WHO de oefening inkaderde: niet als voorbereiding op een hypothetisch scenario, maar als paraatheid voor “de volgende pandemie”, een formulering die zij nadrukkelijk benadrukt.
In haar artikel trekt Winters een vergelijking met Event 201, een pandemiesimulatie die in oktober 2019 in New York werd gehouden, enkele weken voordat COVID-19 wereldwijd bekend werd. Die oefening werd georganiseerd door het Johns Hopkins Center for Health Security, het World Economic Forum en de Bill & Melinda Gates Foundation, en simuleerde een wereldwijde coronaviruspandemie met aandacht voor overheidscoördinatie, publieke communicatie, economische gevolgen en verstoringen in toeleveringsketens.
Beide oefeningen verschillen vooral in schaal en autoriteit. Event 201 was een eenmalige tabletop-oefening onder experts en instellingen, terwijl CRYSTAL rechtstreeks door de WHO werd georganiseerd, tientallen regeringen omvatte en plaatsvond binnen een juridisch bindend internationaal kader. Bovendien maakt CRYSTAL deel uit van een terugkerend regionaal simulatieprogramma.
REPORT: The WHO just ran a full-scale simulation for “the next pandemic”—and 31 governments played along.
This wasn’t some tabletop drill. It lasted weeks, triggered real-world airport and border systems, and modeled a fast-moving respiratory outbreak with global reach.
They… pic.twitter.com/ALQr2jCZk7
— Vigilant Fox 🦊 (@VigilantFox) February 3, 2026
Winters stelt dat deze ontwikkeling, gezien de betrokkenheid van nationale overheden, meer publieke aandacht en kritisch debat verdient.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Duitse staats-tv ‘viert’ dat coronavirus mensen doodt. Kijk en huiver
Kijk: ook Fox News besteedt aandacht aan Lockstep-scenario Rockefeller Foundation
De coronagrafieken van Kuipers ontrafeld: ‘Kijk, zo worden we dus continu belazerd’
De partijen die beloofden de immigratie eindelijk aan te pakken vielen op eerste dag nieuwe Tweede Kamer al door de mand
Volt-leider Dassen genadeloos gefileerd: ‘Buikspreekpop van globalisten zoals Soros’
Premier Schoof aangepakt om foto waarop hij terrorismeleider de hand schudt: ‘Heel afschuwelijk’
Hoe Brussel de coronacrisis direct benut om meer macht en meer geld naar zich toe te trekken
‘Buitenaardsen bezochten Paaseiland’
‘314 Nederlanders overleden puur en alleen door corona. Daar is al deze nonsens voor opgebouwd’