De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken Össur Skarphéðinsson vertelt hoe zijn land erin slaagde bij de financiële afgrond vandaan te blijven.
Terwijl IJsland vier van de vijf grote banken in het land liet omvallen toen de kredietcrisis uitbrak, kozen andere Europese landen juist voor bezuinigingsmaatregelen om de banken uit te kopen.
Volgens Skarphéðinsson zijn de grote landen arrogant en vragen ze zich niet af waarom de kleine landen het zo goed doen. Bovendien wordt je als klein land met een minder belangrijke valuta al snel aangevallen door hedgefondsen, aldus de minister.
Spaargeldgarantie
IJsland koos voor een andere benadering dan bijvoorbeeld de Verenigde Staten en de Europese Unie en garandeerde dat spaarders hun geld konden terugkrijgen. Het land stelde daarmee de burgers boven de banken.
De groeiprognose voor de IJslandse economie is voor zowel volgend jaar als het jaar erna vastgesteld op 3,5 procent. Bovendien is de werkloosheid in IJsland gedaald naar 4,5 procent.
Onderzoeksjournalistiek
Daarnaast is twee jaar geleden de Icelandic Modern Media Initiative (IMMI) gelanceerd, het project voorafgaand aan de gelijknamige IJslandse wet die als doel heeft het land tot een toevluchtsoord te maken voor vrijheid van informatie, meningsuiting en expressie.
De wet creëert een ondersteunende en aantrekkelijke bevoegdheid voor de publicatie van onderzoeksjournalistiek en andere bedreigde online media.
Het wetsvoorstel omvat onder meer bescherming voor klokkenluiders en andere mensen die in de openbaarheid treden om zaken te onthullen die belangrijk zijn voor het algemeen belang. Het IMMI-project wordt gezamenlijk georganiseerd door tal van organisaties en leden van het IJslandse parlement.
Bron: YouTube/RussiaToday
Gerelateerd:
- Bevolking IJsland komt stuk gezonder uit bankencrisis
- Banken verbergen megafortuin wereldelite voor fiscus
- IJsland opent klopjacht op frauderende bankiers
- Wat we kunnen leren van IJsland (video)
- Geen nieuws uit IJsland? Waarom niet?
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Hoeveel Nederlandse journalisten werken voor de geheime dienst? Kabinet geeft opmerkelijk antwoord
De onvertelde geschiedenis van het Disclosure Project (video)
Robbie Williams praat tijdens show over buitenaardsen en UFO’s
Tientallen zwerfhonden verschijnen op begrafenis van vrouw die hen altijd eten gaf
Door de Panama Papers stroomt het geld nu naar de Rothschilds in Amerika, ‘het grootste belastingparadijs ter wereld’
Eén van de belangrijkste punten op de agenda van Bilderberg: het terugdringen van de bevolking. Lees de analyse van deze professor
Er komt een onderzoek naar het NOS Journaal. Is dit misbruik van belastinggeld? Lever hier je items aan
‘Obamagate’ is ‘grootste politieke misdrijf uit Amerikaanse geschiedenis’
Mysterieuze figuur verschijnt op vakantiefoto