De Koning heeft zeer vergaande grondwettelijke bevoegdheden. Geen enkele wet in dit land treedt in werking voordat de Koning er hoogstpersoonlijk zijn handtekening onder heeft gezet.
Hoe groot de invloed van de Koning in de hedendaagse praktijk precies is, valt simpelweg niet te controleren. We weten dat de Koning wekelijks overleg voert met de minister-president over het regeringsbeleid, maar de strikte vertrouwelijkheid van die gesprekken, het zogenaamde “geheim van Noordeinde”, maakt het onmogelijk te achterhalen in welke mate de Koning pogingen onderneemt om het beleid te beïnvloeden en of de minister-president die pogingen kan weerstaan, merkte Gideon van Meijeren op in de Tweede Kamer.
Ons koningshuis past een ceremoniële rol: partijloos, boven de politiek en namens alle Nederlanders. In feest- en in rouwtijden.
Momenteel heeft het echter óók een politieke rol, die niet altijd even goed te controleren is. Die moeten we zien in te dammen. @gideonvmeijeren pic.twitter.com/TRRyP21UjI
— Forum voor Democratie (@fvdemocratie) December 9, 2025
Motie
Dat een ambt met politieke macht wordt vervuld op basis van erfopvolging druist in tegen het grondbeginsel van democratie, stelde het Kamerlid. Zijn partij pleit daarom voor een louter ceremonieel koningschap.
Maar een aangenomen motie om hier invulling aan te geven wordt door de regering schaamteloos terzijde geschoven, zei Van Meijeren.
Onnavolgbare redenen
“Vorige week heeft de minister-president aan de Kamer laten weten de motie niet te zullen gaan uitvoeren, waarbij hij zich verschuilt achter onnavolgbare redenen. Volgens de minister-president zou het niet de rol zijn van het kabinet om uitvoering te geven aan deze motie, omdat er al drie initiatiefwetsvoorstellen met deze strekking in procedure zijn gebracht.”
Van Meijeren vindt het hoog tijd om het koningschap te zuiveren van elke politieke rol. “Een koningshuis dat actief deelneemt aan netwerken waarin beleidsagenda’s worden besproken of dat zich uitspreekt over maatschappelijke thema’s die politiek zeer beladen zijn, werkt niet verbindend maar juist polariserend. Onze samenleving is al verdeeld genoeg.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Wat gebeurde er op 24 september?
‘WEF-infiltrant’ kreeg leiding over het CBS en ‘nu begrijpen we waarom’
Meer dan 100 jaar mind control (video)
Stichting van miljardair George Soros verboden in Rusland: “Bedreiging voor grondwet en staatsveiligheid”
Zeer schokkend: Nieuwsuur ‘onthult’ banden tussen FVD en het WEF
Mysterieuze gaten in zandduinen mogelijk nieuw geologisch fenomeen
Als je dit hebt gelezen zul je nooit meer een blikje cola drinken
Is de Grote Sfinx meer dan 750.000 jaar oud? Deze Oekraïense wetenschappers denken het antwoord te weten
VIDEO: Supermarkten misleiden met speltbrood