Het kabinet heeft een wetsvoorstel ingediend dat banken verplicht om alle transacties boven de 100 euro te monitoren. Minister van Financiën Kaag vindt dat dit nodig is ‘in het kader van witwasbestrijding’, schrijft De Andere Krant.
Nederland loopt voorop in het creëren van mogelijkheden om grondrechten te schenden, citeert de krant advocaat Ellen Timmer.
Gaat echt veel te ver
In het wetsvoorstel, dat op 21 oktober is ingediend, valt te lezen dat banken mogelijk worden verplicht om alle banktransacties van Nederlandse rekeninghouders – met uitzondering van transacties onder de 100 euro – te monitoren.
Bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) gaan de alarmbellen af. “De voorgestelde monitoring gaat echt veel te ver,” zegt AP-bestuurslid Katja Mur in een verklaring. “Al jouw betaalgedrag wordt straks centraal verzameld en met algoritmes in de gaten gehouden, samen met alle transacties van alle andere bankklanten in Nederland.”
Ongekende massasurveillance
Ook de Raad van State is kritisch: “Twee van de voorgestelde maatregelen leiden tot vergaande inbreuk op de grondrechten van burgers en bedrijven die vertrouwelijke gegevens en de persoonlijke levenssfeer beschermen. […] Bij deze maatregelen is de vraag of het doel de middelen wel heiligt. Deze middelen gaan in de opzet van het wetsvoorstel te ver.”
Het kabinet lijkt de adviezen van de Autoriteit Persoonsgegevens en Raad van State in de wind te slaan. “Het risico is dat de wet de deur opent naar ongekende massasurveillance door banken. Het kabinet Rutte speelt met (grondrechtelijk) vuur,” zegt Timmer nog.
New Dutch law being prepared:
Banks need to monitor ALL payments from 100 euro
This is probably connected to the planned CBDC’s, where small payment still will be anonymous, while larger will ALL be registered and monitored pic.twitter.com/cQOHyaBfSd
— Willem Middelkoop (@wmiddelkoop) October 30, 2022
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





‘Overgrote deel Nederlanders heeft totaal geen idee van wat zich op dit moment onder hun neus af aan het spelen is’
Obama haalt na ‘overwinning van het volk’ hard uit naar zorgverzekeraars
Je hebt een oog in je brein, waar dient het voor?
EU zet Zwitserse kolonel op sanctielijst wegens ‘complottheorieën’ over Rusland, nu kan hij geen eten kopen
Technologisch voorbijgestreefd of buitenaardse objecten? We voelen ons er niet gemakkelijk bij, maar we moeten kijken naar de feiten
Waarom de media vrijwel niet berichten over UFO’s (video)
Eén van de grootste vragen in de moderne natuurkunde opgelost? Een gewaagde nieuwe theorie over de onzichtbare 95 procent van het heelal
Zitten aliens achter de meest mysterieuze ster in het universum?
Zonnebrandcrème beschermt niet tegen huidkanker