De onverklaarde oversterfte houdt aan. Minister Pia Dijkstra voor Medische Zorg weigert aangenomen moties uit te voeren die oproepen tot aanvullend onderzoek. Onderzoekers betalen zich scheel aan data. Wat is hier aan de hand?
Waarom luistert de minister niet naar de meerderheid van de Tweede Kamer en naar wetenschappers? Waarom mag het onderzoek naar oversterfte niet voortgezet en uitgebreid worden? Al jarenlang gaan er 40 mensen per dag meer dood dan verwacht.
Columnist Marianne Zwagerman en epidemioloog Eline van den Broek waren begin deze maand op het Oversterftecongres. Minister Dijkstra schitterde door afwezigheid.
Waarom luistert D66-minister Pia Dijkstra niet naar de meerderheid van de Tweede Kamer en naar wetenschappers? Waarom mag het onderzoek naar #oversterfte niet voortgezet en uitgebreid worden?
Al jarenlang gaan er 40 mensen PER DAG meer dood dan verwacht.https://t.co/SdRUjp30qk pic.twitter.com/FvLOohmoNJ— Marianne Zwagerman (@mariannezw) March 23, 2024
(Video verwijderd? Klik hier...)
Niet gehoord
“Wij worden niet gehoord door haar,” zei Van den Broek, die onderzoek doet naar de oversterfte, in gesprek met Zwagerman. Volgens haar zijn er twee mogelijkheden: de minister heeft zich niet goed laten informeren of heeft zich prima laten informeren en er zijn andere redenen waarom ze deze motie niet wil uitvoeren.
Van den Broek krijgt steeds meer het idee dat het ‘oude’ kabinet dit graag wil afronden en door wil. “Dat kun je wel willen, maar het ís nog steeds een probleem. Het is niet meer corona waar het hier om gaat. Er gaan gewoon mensen dood, dagelijks.”
Geen urgentie
Het viel Zwagerman op dat de aanwezigen zich geen zorgen leken te maken over het feit dat er zoveel mensen sterven. Ze wilde eigenlijk opstaan en schreeuwen: “Er zijn vandaag weer 40 mensen doodgegaan!”
“Het leek echt niemand daar ene fuck te interesseren dat er ook die dag weer 40 mensen onverklaard dood waren gegaan. Er was geen urgentie. Daar was helemaal niemand mee bezig.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Zembla-aflevering over Baudet was ‘gevaarlijk en achterbaks’: ‘VARA, stop je mediaterreur!’
Voormalige gezant van het Vaticaan noemt Kamala Harris ‘duivels monster’ en ‘dienaar van Satan’
IC-verpleegkundigen trekken aan de bel over ‘overweldigend’ aantal hartaanvallen, bloedproppen en beroertes
De Telegraaf publiceert bewust onwaarheden
Dit is groter dan Watergate! Trump reageert op berichten dat Obama een FBI-spion liet infiltreren in zijn campagneteam
‘Ongelofelijk’: Terwijl alles duurder wordt, wil deze gemeente het gemeentehuis ‘verduurzamen’ voor 1,3 miljoen euro
NOS-weerman Gerrit Hiemstra (pas op, de zeespiegel stijgt!) ‘koopt perceel aan het water’
Pasgeboren eiland is nieuwjaarsgeschenk van de Aarde
Van Haga reageert furieus nadat bedreiger Timmermans jaar cel krijgt: ‘Wat voor rechtsongelijkheid is dit?’