NSC heeft Kamervragen gesteld over het controversiële softwaresysteem Palantir, dat enorme hoeveelheden persoonlijke gegevens kan combineren en analyseren. De timing is opmerkelijk: Wob-onderzoeker Cees van den Bos publiceerde hier onlangs een artikel over.
Zorgelijk en onwenselijk als het vermoeden juist is dat dit systeem ook in Nederland wordt gebruikt voor massasurveillance, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
NSC wil weten sinds wanneer er gebruik wordt gemaakt van software van Palantir en waarvoor het precies gebruikt wordt. Uit Woo-verzoeken blijkt dat Nederland al in 2011 software van Palantir heeft aangeschaft. Dick Schoof ondertekende het contract.
Palentir is een software systeem dat enorme hoeveelheden persoonlijke gegevens kan combineren en analyseren. Zorgelijk en onwenselijk als het vermoeden juist is dat dit systeem ook in Nederland wordt gebruikt voor massasurveillance. Met Jesse Six Dijkstra vragen gesteld. pic.twitter.com/lkf5Fu6J9L
— NicolienvVroonhoven (@Nvanvroonhoven) August 6, 2025
In strijd met de Duitse grondwet
De partij vraagt de minister van Justitie en staatssecretaris van Binnenlandse Zaken daarnaast op welke wijze de Kamer hierover geïnformeerd is en of voor ieder gebruik een directe aanbesteding heeft plaatsgevonden.
Van Vroonhoven wijst erop dat het Duitse Bundesverfassungsgericht in 2023 heeft bepaald dat het gebruik van Palantir in strijd is met de Duitse grondwet.
Ze vraagt het kabinet of het – in het licht van de controverse die bestaat omtrent dit bedrijf en haar software – bereid is de Autoriteit Persoonsgegevens te vragen onderzoek te doen naar het gebruik van Palantir.
Opzichtig
Dit is wel heel opzichtig, reageert huisarts Els van Veen verbaasd. “Opeens kritisch worden vlak voor de verkiezingen. Dankzij mensen zoals u kon er namelijk al een digitaal surveillancesysteem opgetuigd worden,” zegt ze tegen Van Vroonhoven.
“En Palantir is met dank aan Dick Schoof al in 2011 aangeschaft, weet ik dankzij Van den Bos. Wanneer stelde u daar Kamervragen over? Ik heb u er niet over gehoord.”
Opeens kritisch worden als het je goed uitkomt kan iedereen. Iemands karakter blijkt juist bij tegenslag of als iedereen hetzelfde zegt en zich hetzelfde gedraagt, benadrukt Van Veen.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Oud-minister Kuipers ‘duikt als een duveltje uit een doosje weer op, vrolijk ronddraaiend in de baantjescarrousel’
Indringende waarschuwing van Telegram-baas Durov: ‘Onze tijd raakt op’
Terwijl zwaar wordt bezuinigd op zorg geeft kabinet elk jaar 3 miljard euro steun aan Oekraïne (en dit komt er nog bij)
Kijk: President Biden beweert dat 106% van de Amerikanen is gevaccineerd
Zorgminister Kennedy doet verbijsterende aankondiging over vaccins: dit verandert alles
Foto’s van UFO’s boven kernwapenopslag
Meer slecht nieuws voor klimaatalarmisten: Afrikaanse woestijnen worden groener door hogere CO2-concentraties
Hongaarse democratie afgeschaft, president afgezet: ‘We zijn een kolonie geworden’
Verkiezingen 2025: ‘Vergeet niet wie dit land in de problemen heeft gebracht de afgelopen 20 jaar’