Rusland heeft het luchtruim van Estland geschonden met drones, schreven onze media eerder. Politici spraken er schande van. Het werd gepresenteerd als vaststaand feit. Uit onderzoek is nu gebleken dat de “Russische” drone die in augustus in een weiland in Estland crashte afkomstig was uit Oekraïne, meldt de Estse publieke omroep ERR.
De Estse autoriteiten hebben het strafrechtelijk onderzoek afgerond naar een drone die in augustus neerstortte in een weiland in Tartu. Het onderzoek, uitgevoerd door de Estse Binnenlandse Veiligheidsdienst (ISS) met toestemming van het Openbaar Ministerie, concludeert dat Estland geen doelwit was van een gerichte aanval. De drone was volgens het beschikbare bewijs van Oekraïense oorsprong.
Uit technisch en forensisch onderzoek bleek dat onderdelen van de drone sporen bevatten van explosieve stoffen die typisch worden gebruikt in aanvalsdrones. Enkele dagen vóór het incident had Oekraïne een aanval uitgevoerd op de Russische haven van Oest-Loega, vlak bij de Estse grens, wat volgens onderzoekers relevant is voor de context van de vlucht.
Analyse van radar- en andere gegevens wijst erop dat de drone vermoedelijk het Estse luchtruim binnenkwam via Rusland en Letland, en vervolgens in een vrijwel rechte lijn bleef vliegen totdat hij rond 04.45 uur Estland bereikte. De exacte vliegroutes en de reden waarom de drone uiteindelijk in Estland terechtkwam, konden niet worden vastgesteld.
Vanwege de huidige geopolitieke situatie is internationale rechtshulp met Rusland niet mogelijk. Volgens de Estse wet betekent dit dat het onderzoek formeel moest worden gesloten.
De Estse veiligheidsdiensten benadrukten dat het incident ernstig wordt genomen, maar dat er geen aanwijzingen zijn dat de drone bewust richting Estland werd gestuurd.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Oversterfte stijgt opeens weer, en snel! ‘We gaan het zien wat dit betekent’
Pijnappelklier en mentale gezondheid van groot belang
Tweede Kamerlid: “Geef minima en ouderen geld in plaats van de Rothschilds”
JPMorgan Chase gokt volop met spaargeld van klanten
Er zijn aanwijzingen dat een spiegeluniversum tegen het onze aanschuurt. Lees alles over deze bizarre theorie
Kamerlid Kröger bedolven onder kritiek: ‘Hypocriet GroenLinks! Met je warmetruiendag en je energiebesparing!’
‘Overtuigend’ bewijs: emeritus professor ontdekt insect- en reptielachtige wezens op Mars. Bekijk de foto’s
Studies: Aluminium in vaccins veroorzaakt schade aan brein en zenuwstelsel
Omtzigt trekt aan de bel: hierom is het oversterfte-onderzoek ONMOGELIJK