AIVD-veteraan Jelle Postma (Justice for Prosperity) staat centraal in een opmerkelijk verhaal dat de NOS braaf als nieuws presenteert, maar bij nadere beschouwing heel andere vragen oproept dan de redactie lijkt te bedoelen. Want wie is er eigenlijk aan het “destabiliseren”?
De demonstratie in Utrecht als aanleiding
Op het Jaarbeursplein in Utrecht verzamelden zich zaterdag aanhangers van de Save Europe Act (SEA), die het thema remigratie — de terugkeer van migranten naar hun land van herkomst — op de Europese wetgevingsagenda wil plaatsen. Onder de bekendste gezichten van de beweging: Eva Vlaardingerbroek.
Tot zover niets bijzonders. Demonstreren mag in Nederland. Maar de NOS grijpt de gelegenheid aan om een “onderzoek” van het platform Justice for Prosperity breed uit te meten, waarin de SEA wordt neergezet als onderdeel van een netwerk dat Europa van binnenuit wil destabiliseren. Sterke woorden — maar wie zit er achter dat onderzoeksplatform?
Wie is Jelle Postma eigenlijk?
De oprichter en directeur van Justice for Prosperity is Jelle Postma. Op de eigen website van de stichting wordt zijn achtergrond uitvoerig beschreven: tien jaar werkzaam als inlichtingenofficier bij de AIVD, daarna functies bij het Ministerie van Justitie en Veiligheid en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
Met andere woorden: de man die nu via Justice for Prosperity “onderzoek” doet naar rechts-conservatieve bewegingen, heeft een hele carrière opgebouwd binnen de westerse veiligheidsinlichtingenstructuur. Dat is relevante context die de NOS volledig weglaat in haar berichtgeving.
De gereedschapskist van narratiefbeheer
Wat opvalt aan het zogenaamde onderzoek is de opbouw ervan. Er worden drie “invloedssferen” benoemd die samen zouden optrekken om Europa te destabiliseren — een klassieke inlichtingentechniek waarbij losse verbanden worden gepresenteerd als een samenhangend, dreigend netwerk. Besmeuren via associatie. Gaslighting door te suggereren dat een burgerinitiatief in werkelijkheid een buitenlandse operatie is. Het zijn technieken die niet voor niets vertrouwd aanvoelen voor wie weet hoe inlichtingendiensten propaganda en perceptiemanagement bedrijven.
De vraag die journalisten zouden moeten stellen — maar die de NOS angstvallig vermijdt — is simpelweg: op basis van welk bewijs? Welke concrete financieringsstromen, welke gedocumenteerde contacten, welke verifieerbare feiten onderbouwen de claim dat de SEA een destabiliseringsoperatie is? Die vraag blijft onbeantwoord, omdat het artikel van de NOS niet verder gaat dan het nazeggen van de conclusies van Justice for Prosperity.
NOS als doorgeefluik
Het is niet de eerste keer dat de NOS conclusies van dergelijke “onderzoeksplatforms” kritiekloos doorplaatst. De staatszender — want dat is de NOS feitelijk — heeft een structureel patroon ontwikkeld waarbij organisaties met stevige connecties aan overheden en veiligheidsdiensten als onafhankelijke waakhonden worden gepresenteerd. De lezer krijgt zo de indruk dat er sprake is van journalistiek onderzoek, terwijl het in werkelijkheid om narratiefbeheer gaat dat via de media zijn weg vindt naar het publiek.
Justice for Prosperity klinkt als een nobel initiatief. Maar een stichting geleid door een oud-AIVD-officier en voormalig leidinggevende bij de NCTV is moeilijk te beschouwen als een onafhankelijke burgerorganisatie zonder agenda.
Remigratie: het woord als wapen
De NOS besteedt ook aandacht aan het woord “remigratie” zelf. Volgens de redactie zou de term binnen extreemrechts worden gebruikt als verhullende omschrijving voor gedwongen deportaties. Dat is een politieke interpretatie die als feit wordt gepresenteerd. Remigratie kent een lange, genuanceerde beleidsgeschiedenis in Nederland en Europa, waarbij vrijwillige terugkeerprogramma’s decennialang overheidsgeld hebben gekregen. Door het woord onmiddellijk te koppelen aan deportaties en extreemrechts, wordt een semantisch frame opgelegd dat verdere discussie bij voorbaat onmogelijk maakt.
Wat er werkelijk op het spel staat
Het gaat hier niet alleen om Eva Vlaardingerbroek of de Save Europe Act. Het gaat om een bredere vraag: mogen burgers in Europa nog demonstreren voor beleid dat haaks staat op het establishment, zonder dat ze door met overheden verweven organisaties worden weggezet als agenten van buitenlandse destabilisering? En mogen de staatsmedia daarin klakkeloos meegaan zonder ook maar één kritische vraag te stellen over de herkomst en belangen van de bron?
Zolang die vragen niet worden gesteld, is de NOS geen journalistiek platform — maar een verlengstuk van precies de structuren die ze zou moeten controleren. En Justice for Prosperity, met zijn AIVD-roots en VN-connecties, is allesbehalve de neutrale waakhond die het graag wil zijn.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Op deze 7 manieren beschadigt junkfood je lichaam al in minder dan 9 dagen
Alternatieve media troefden ‘betrouwbare kanalen’ af in coronatijd, overheid scoorde slecht
Legerveteraan somt alarmerende cijfers op over gevolgen coronaprik: 2800% meer gevallen van myocarditis
Nederlandse Israellobby is niet welkom in Egypte
Buitenaards leven aangetroffen in meteoriet
Heel erg oud dus. Bob Lazar doet in dit filmpje onthullingen over buitenaards schip dat deel uitmaakte van archeologische opgraving
‘Wil jij ziek, zwak en misselijk werken en betalen tot je erbij neervalt? Stem dan op de VVD’
Nieuwe onthulling over terroristische aanslag Maagdenburg: ‘Dit klinkt bijna als opzet!’
‘4 bewoners verzorgingstehuis overleden na boosterprik, 7 ziekenhuisopnames’