Volgens experts kunnen we in het jaar 2013 het zonnemaximum gaan verwachten. Op het hoogtepunt van de zonnecyclus zijn er meer zonnevlammen en coronale massa-ejecties dan normaal.
Daardoor krijgen we op aarde ook vaker te maken met geomagnetische stormen en kunnen we vaker gaan genieten van het poollicht.
Op 14 juli jongstleden kregen we alvast een voorproefje. Een coronale massa-ejectie (CME) kwam in botsing met het aardmagnetisch veld en veroorzaakte een prachtig schouwspel aan de hemel. Meer dan 36 uur lang cirkelden magnetische stormen rond de Noord- en Zuidpool.
Miljard ton
In de Verenigde Staten bereikte het poollicht zelfs zuidelijke staten als Californië, Colorado, Kansas en Arkansas. Op het zuidelijk halfrond kleurde de lucht rood boven Tasmanië en Nieuw-Zeeland.
De bron van de CME was de enorme zonnevlek AR1520. Op 12 juli explodeerde het magnetische veld van de zonnevlek met een omvang van 15 keer die van de aarde. Het gevolg was een X-klasse zonnevlam die een miljard ton geladen deeltjes naar onze planeet stuurde.
Wereldwijd
Door de inslag van de CME werd de magnetosfeer van de aarde sterk ineengedrukt waardoor sommige satellieten korte tijd werden blootgesteld aan zonneplasma.
Het gevolg was dat poollicht zich uitstrekte tot plaatsen waar het natuurfenomeen zelden wordt waargenomen. De lucht kleurde rood, groen, blauw en paars. Het verschijnsel werd wereldwijd waargenomen. Toch was het maar een voorproefje van het zonnemaximum in 2013.
Bron: Nasa.gov
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Joegoslavië: een Europees succesverhaal, geruïneerd door de NAVO
Hoe ons belastinggeld tijdens corona buiten ons gezichtsveld wegstroomde via lobbyclubs als het WEF
Nieuwe onzichtbaarheidsmantel kan tijd stilzetten
Natascha van Weezel krijgt flinke kritiek nadat ze FVD-aanhangers framet als antisemieten: ‘Kletst uit d’r nek’
1100 euro per maand. En daar hoef je niets voor te doen
Studie: groene thee doodt kankercellen
Siemens stopt met bouw kerncentrales
Kijk: ‘Het Zweedse mediapark omsingeld, ze zijn de propaganda zat’
Nieuwe elektrische fiets nodig? Lees dan onze handige tips