Sinds 1 januari hebben we een nieuwe Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Zijn naam is Marc Kuipers. De benoeming kwam tot stand via de topmanagementgroep van de Algemene Bestuursdienst.
De NCTV draagt naar eigen zeggen bij aan ‘een veilig en stabiel Nederland’. Secretaris-generaal van het ministerie van Justitie Anneke van Dijk zegt ‘heel blij’ te zijn met de komst van Marc naar haar ministerie. “Met zijn brede ervaring in het veiligheidsdomein en met diplomatie weet hij als geen ander hoe belangrijk het is om in tijden van dreiging met de juiste partijen de samenwerking te zoeken en te onderhouden.”
We zullen stappen moeten maken met quarantaineverplichting
Kuipers neemt het stokje over van Wieke Vink, die tijdelijk NCTV was na het vertrek van Pieter Jaap Aalbersberg. Die schreef op 17 januari 2021 in een e-mail gericht aan diverse ministeries: “[We] zullen stappen moeten maken met quarantaineverplichting.”

Per 1 maart hebben we ook een nieuwe directeur-generaal bij de AIVD. Dat is Simone Smit. Ook deze benoeming kwam tot stand via de topmanagementgroep van de Algemene Bestuursdienst. Smit brengt een rijke ervaring mee in de inlichtingenwereld, zoals het parafreren van antwoorden op Kamervragen over maatregelen in de coronatijd, sneert Wob-onderzoeker Cees van den Bos.


Niet democratisch gekozen orgaan
Op dit moment is Erik Akerboom nog directeur-generaal van de AIVD, die ‘de nationale veiligheid en de democratische rechtsorde beschermt’. Hij blijft verbonden aan de Algemene Bestuursdienst als adviseur, tenzij men een nieuwe minister-president zoekt natuurlijk, grapt Van den Bos.
Hoe duidelijk wil je het hebben, we worden geregeerd door een niet democratisch gekozen orgaan, reageert huisarts Els van Veen. “Het ironische is dat deze mensen denken dat zij weten wat een rechtsstaat is en precies datgene doen wat het vertrouwen erin ondermijnt.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






‘Toeval dat Jan Roos werd opgepakt vlak nadat hij zijn volgers liet zien dat hij door de NCTV werd gemonitord?’
Klokkenluider lekt brisante documenten van het Duitse RIVM: ‘De beerput blijkt zo diep als gevreesd’
Tips om te beginnen als taxichauffeur
Meditatie verbetert het immuunsysteem
Planeet X? Bewijs voor verborgen planeet in de buitenste ring van het zonnestelsel
Kreeg België gisteren bezoek van buitenaards leven?
PvdA-fractievoorzitter Kuiken stevig aangepakt: ‘Ongelofelijke hypocriet’
‘Gigantische ontdekking’: Wetenschappers stuiten op oudste vorm van schrift in mysterieuze 40.000 jaar oude graveringen
Zorgpolis 2012: Verzekeringsmaatschappijen maken de dienst uit