Op een bijeenkomst van D66 in Den Haag zei minister van Financiën Sigrid Kaag dat rechts-extremisten en complot-populisten de democratie bedreigen. “Het lijkt soms alsof het ons overkomt, maar het is aan ons het niet langer toe te staan,” zei ze.
Ze wil naar eigen zeggen het gesprek aangaan over het ‘bevechten’ van extremen. “Als er over feiten en procedures geen overeenstemming meer is, sociale media het debat vergiftigen en politici hun achterbannen met leugens ophitsen, kan het iedere democratie gebeuren. Wij zijn in Nederland hier niet immuun voor. Sterker nog: de signalen maken ongerust en manen ons tot actie.”
Minister Kaag wil de strijd aanbinden met “complot-populisten”, maar blijkt zélf in de ban van een complottheorie: de theorie dat een soort duistere samenzwering van extreemrechtse populisten bestaat die oprukken vanuit Amerika naar de Lage Landen. 😊
— Paul Cliteur (@paulcliteur) January 16, 2023
Zorgwekkend vruchtbaar
Kaag zei ook dat de voedingsbodem voor extremistisch handelen in Nederland ‘zorgwekkend vruchtbaar’ is. “Eén op de vijf Nederlanders gelooft in de complottheorie dat een kleine, geheime groep mensen stiekem alle belangrijke beslissingen in de wereldpolitiek neemt. Eén op de 10 gelooft dat het coronavirus het gevolg is van heimelijke acties van een bepaalde overheid of organisatie.”
Ze voegde toe: “Zij worden aangewakkerd en aangemoedigd in hun overtuiging door een politieke stroming die de taal en tactiek van Amerikaans extreemrechts kopieert.”
Zijzelf lust er wel pap van
De D66-voorvrouw oogstte met haar speech veel kritiek. Jurist en Eerste Kamerlid Theo Hiddema zegt bijvoorbeeld: “Merkwaardig dat mensen in hun obsessieve afkeer van extreemrechts mevrouw Kaag als lichtend baken zien; zijzelf lust er wel pap van.”
“Minister Kaag wil de strijd aanbinden met ‘complot-populisten’, maar blijkt zélf in de ban van een complottheorie: de theorie dat een soort duistere samenzwering van extreemrechtse populisten bestaat die oprukken vanuit Amerika naar de Lage Landen,” schrijft emeritus hoogleraar Paul Cliteur.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





En u dacht dat u als stemgerechtigde burger de baas was in dit land. Wat u (waarschijnlijk) nog niet wist over koningen en banken
Kudde olifanten neemt afscheid bij woning ‘olifantenfluisteraar’
Biden: Verenigde Staten gaan ‘Nieuwe Wereldorde’ bouwen
EU-zwaargewicht Timmermans oogst storm van kritiek: ‘Gaat over lijken, die Frans’
Klein jongetje krijgt vaccinatie. Zie hier de vreselijke beelden van het resultaat. Laat jij je kind nog vaccineren?
Kamer wil geen debat over weggeven nieuwbouwhuizen aan asielzoekers: ‘Echt te bizar voor woorden’
Samenstand zon en oude Egyptische stad op verjaardag koning
Studie: Je lichaam kan toekomstige gebeurtenissen voorspellen
‘We gaan veel leren van onze ruimteburen’ (video)