IJsland lijkt een marginaal land te zijn, maar het doet iets revolutionairs. Door de bankencrisis kwam het in ernstige economische problemen. In plaats van meer geld te geven aan de verantwoordelijke bankiers en de hoop te vestigen op een Europees reddingsplan, stopte de IJslandse overheid de bankiers in de cel, werd de schuld niet bij de belastingbetaler neergelegd maar kwijtgescholden en ging de Europese droom bij het grofvuil. En het werkt ook nog eens.
IJsland heeft minder inwoners dan Utrecht en ging niet failliet, Italië met 60 miljoen inwoners wel. Waar andere landen ervoor kozen om de schuld van de banken over te nemen of de bank te redden, koos IJsland voor de Scandinavische methode. Andere Scandinavische landen waren zo’n 25 jaar geleden ook al verwikkeld geraakt in een bankencrisis. Ze besloten schulden af te schrijven en de banken failliet te verklaren.
Op korte termijn veroorzaken deze maatregelen een crisis en een exploderende staatsschuld. Omdat de pleister er in één ruk wordt afgetrokken, begint het herstel een dag na het dieptepunt. De dip in Noorwegen werd na een paar jaar alweer goedgemaakt. En omdat bankiers een stuk voorzichtiger waren geworden, kwam het land de klap van 2008 ook snel te boven.
Radicaal plan
De IJslandse statistieken zien er goed uit. De werkloosheid daalt sinds twee jaar en het land zit al bijna weer op het niveau van 2006. Dat kan bijna geen enkel euroland ze nazeggen.
De IJslandse overheid overweegt momenteel een revolutionair voorstel: het recht op geldcreatie uit handen nemen van de commerciële banken en teruggeven aan de centrale bank. Het voorstel, getiteld ‘Een beter monetair systeem voor IJsland’, zou een ommekeer betekenen in de geschiedenis van het moderne geldwezen.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






‘Geef vrouwen in vruchtbare leeftijd geen antidepressiva’
‘De met afstand meest gevaarlijke klimaat- en milieuactiegroep in dit land heet: kabinet-Rutte IV’
‘Onze kinderen waren proefkonijnen in een medisch experiment, en ze WISTEN het’
Belgen zagen vorig jaar veel meer UFO’s. Voor deze meldingen is nog altijd geen verklaring gevonden
Verpleegkundige Daphne spreekt zich uit: ‘Na elke nieuwe prik zijn er uitbraken en overlijdens’
De enorme doofpot in Syrië. Het militair-industrieel complex valt compleet door de mand
Journalist woont geheim feestje van topbankiers bij
Waarom deze rechtszaak tegen de uitrol van 5G belangrijk is
‘Terwijl iedereen de andere kant opkijkt wordt er iets totalitairs klaargezet dat zijn weerga niet kent’