
Gemeenten als Utrecht en Tilburg willen gratis geld uitdelen aan bijstandsgerechtigden. Ze gaan experimenteren met een basisinkomen, een maandelijks inkomen waar geen tegenprestaties tegenover staan. De gemeenten stellen dat de huidige bijstandsregels falen.
Een bijstandsgerechtigde is nu nog verplicht mee te werken aan controles en re-integratietrajecten. Ook kan vrijwilligerswerk of mantelzorg verplicht worden gesteld en lopen mensen het risico te worden gekort op hun uitkering als ze een bijbaantje hebben.
Drie groepen
Utrecht en Tilburg willen daar verandering in brengen. Ook steden als Gouda, Wageningen, Groningen, Enschede, Maastricht en Nijmegen denken daarover na. Utrecht wil bijstandsgerechtigden bij wijze van proef een keuze voorleggen. Mensen worden dan ingedeeld in drie groepen: voor een groep blijft het strenge regime met de sollicitatieplicht gelden, een andere groep krijgt bonussen als werk wordt gevonden en mensen in de derde groep mogen het basisinkomen houden als ze een baan krijgen.
De gemeente Tilburg wil ook experimenteren met een basisinkomen. “Wat doet het met mensen als ze in plaats van het vingertje van de sociale dienst te krijgen, zelf een plan mogen maken en als je hun zorgen over alle controles en sancties wegneemt?” aldus een ambtenaar. “Nu word je gekort op je uitkering als je een vinkje verkeerd zet. Dat maakt nerveus.”
Maatwerk
Het doel van de gemeenten is onder andere om maatwerk te leveren door uitkeringen af te stemmen op de persoonlijke situatie van mensen. Ook moet er minder bureaucratie zijn. De diverse gemeenteraden en staatssecretaris Klijnsma van Sociale Zaken moeten de plannen nog wel goedkeuren. Vind je dit een goede ontwikkeling? Denk er dan aan dit artikel te delen op Facebook.
[FD]
Undercovervideo: Bizarre rituelen die elites uitvoeren vastgelegd op beeld
Schoof wekt verbazing: ‘Serieus? Wáárom is dit één van de eerste dingen die de minister-president doet?’
NOS krijgt internet over zich heen na ‘recordtemperatuur’ op Antarctica: ‘Puur burgerbedrog’
Nog even over die trucks met ‘hulpgoederen’ die Venezuela in brand heeft gestoken. Dit zat er echt in
Poetin moet de waarheid over aliens vertellen. Deze lobbyist doet onthullingen op Russische tv
In Australië: ‘Om het zorgstelsel te beschermen gaan we ongeprikten buitensluiten’
“Oud-premier Edward Heath was pedofiel en het establishment stopte zijn afschuwelijke misdaden in de doofpot”
Kijk: Oud-premier Boris Johnson onthaalt nazi’s van het Azov-bataljon als ‘helden’ in Londen
Studie: Young Global Leaders van WEF hadden ‘significante invloed’ op coronamaatregelen