Voor ons zijn skylines en straatverlichting vanzelfsprekend, maar kan het zijn dat men in het Oude Egypte en Mesopotamië al elektriciteit gebruikte? Op een graf onder het heiligdom van Hathor in het tempelcomplex van Dendera zijn bijvoorbeeld figuren te zien rond een soort gigantische gloeilamp.
Auteur Erich von Däniken maakte in een laboratorium een replica van de lamp, die een zwak paars licht produceerde. Waar haalden de oude Egyptenaren elektriciteit vandaan? In Bagdad zijn in de jaren dertig kruiken van klei gevonden die als een soort batterij werden gebruikt. De kruiken dateren van 230 voor Christus.

De kruiken werden gevuld met wijn of azijnzuur en produceerden 1,1 volt. Archeologen vermoeden dat ze werden gebruikt om te galvaniseren, een methode die gebruikmaakt van elektriciteit om een voorwerp te bedekken met een laagje metaal.
De batterijen zijn niet de enige theoretische stroombron. Sommigen claimen dat één van de meest iconische bouwwerken in Egypte dienst deed als een elektriciteitscentrale. Auteur Christopher Dunn schrijft in zijn boeken The Giza Power Plant en Lost Technologies of Ancient Egypt dat de Grote Piramide van Gizeh werd gebruikt voor het opwekken van stroom.
Dat gebeurde volgens Dunn in de koningskamer, die net als de rest van de Grote Piramide voornamelijk uit roze graniet bestaat. Graniet bevat kleine kwartskristallen die onder druk spanning produceren, iets wat ook wel het piëzo-elektrisch effect wordt genoemd. Piëzo-elektriciteit wordt zeer veel toegepast; denk aan elektrische gasaanstekers, luidsprekers, inktjetprinters, maar ook in de autotechniek.
Volgens Dunn werd de granieten sarcofaag in de koningskamer gebruikt om trillingen van de aarde om te zetten in elektrische energie.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Dit zei de nieuwe premier van Nieuw-Zeeland over ongevaccineerden
Witte Huis speelt met cijfers petitie erkenning buitenaards contact
Madonna: “Ik weet wie bij de echte Illuminati horen”
Israël laat hel losbarsten in zuiden Libanon met gigantische mysterieuze bom terwijl oorlog escaleert
Mensen zijn in staat kleuren te ‘hallucineren’
De door velen voorspelde Blue Wave bleef uit. Waarom Trump de morele winnaar is van de tussentijdse verkiezingen
Agnes Kant (Denktank Desinformatie) waarschuwt voor nieuwe pandemie: ‘De vraag is niet of, maar wanneer’
Klimaatpropaganda krijgt ruim baan in Nederland. Deze beweringen zijn volstrekt onwaar
Vallende ijsklompen uit hemel in Brooklyn