Energiedrankjes zijn met name bij kinderen en jongeren erg populair. Sinds een aantal jaren zijn er ook zogeheten energy shots op de markt.
Deze miniflesjes bevatten een veel hogere concentraties cafeïne en taurine dan de gewone blikjes. Consumentenorganisatie Foodwatch pleit voor een verbod op de energy shots.
Energy shots en gewone energiedrankjes zouden onder meer hartritmestoornissen, krampaanvallen, nierfalen en zelfs sterfgevallen hebben veroorzaakt. Ook wordt gewaarschuwd voor mogelijke bijwerkingen als de shot wordt gedronken tijdens het sporten of in combinatie met alcohol.
Verantwoordelijkheid
Het Bureau Risicobeoordeling adviseerde het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport in 2009 om met strengere wetgeving te komen ten aanzien van energiedrankjes. Toenmalig minister Klink sloeg dit advies in de wind. De huidige minister Schippers houdt vast aan zelfregulering en de verantwoordelijkheid van de consument.
In andere landen wordt wel actie ondernomen. Zo mogen energiedrankjes in Denemarken en Noorwegen bijvoorbeeld niet in de supermarkt worden verkocht.
Fabrikanten als Red Bull omzeilen de maximumconcentratie voor cafeïne in frisdranken door energy shots aan te merken als voedingssupplement.
Verboden
Het Duitse bondsinstituut voor risicoclassificatie (BfR) concludeerde dat de miniflesjes niet veilig zijn en verboden zouden moeten worden. In de Verenigde Staten loopt een onderzoek naar een mogelijk verband tussen energiedrankjes en een aantal sterfgevallen. De Franse voedselautoriteit ANSES waarschuwde dat de veiligheid van het product ‘niet gegarandeerd kan worden’.
Uit cijfers van de Europese Autoriteit voor Voedselveiligheid blijkt dat een derde van de volwassenen en twee derde van alle jongeren energiedrankjes consumeert.
Bron: Foodwatch.nl
Gerelateerd:
- Steeds meer ‘verborgen’ cafeïne in voedingsproducten
- ‘Haal energiedrankjes uit de supermarkt’
- Artsen: Energiedrankjes vergiftigen jeugd
- Suiker even gevaarlijk als alcohol en sigaretten
- Drie verrassende redenen om frisdrank te vermijden
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Tunahan Kuzu kraakt corona-aanpak: ‘Waarom doet het kabinet alsof Nederlanders achterlijk zijn?’
‘Wereld eindigt volgende maand niet’
De NAVO is een bedreiging voor de wereldvrede, geen behoeder
Indrukwekkend natuurfenomeen boven Ierse rivier (video)
Explosieve analyse: tientallen miljoenen beschadigd of invalide door de prik
Geen complottheorie: Nederlandse musea propageren openlijk het eten van insecten
Baphomet is gearriveerd. Onthulling van duivelsbeeld bij Amerikaans overheidsgebouw zorgt voor veel ophef
De Jonge: als kinderen geprikt willen worden terwijl hun ouders erop tegen zijn, worden ze geprikt
“Graftombe met kruis gevonden op Mars”