Oekraïne heeft meerdere militaire vliegvelden in Rusland aangevallen, waarbij zo’n 40 luchtvaartuigen zouden zijn vernietigd, waaronder vliegtuigen die nucleaire bommen kunnen werpen.
Het Russische ministerie van Defensie bevestigde dat er grote droneaanvallen hebben plaatsgevonden in vijf regio’s.
Westerse politici reageerden euforisch op de aanvallen. Media berichtten dat meerdere Tu-95- en Tu-22- bommenwerpers in vlammen zijn opgegaan.
Zeer oud spul
Neuroloog Jan Bonte wijst erop dat de Tu-95 een strategische bommenwerper uit de prehistorie is, vergelijkbaar met de Amerikaanse B52. Het toestel vloog voor het eerst in de jaren vijftig en is sindsdien diverse malen gemoderniseerd, maar het blijft een heel log, traag en kwetsbaar toestel, zegt hij. Dat geldt mutatis mutandis ook voor de Tu-22, die in 1962 voor het eerst vloog.
De backbone van de nucleaire afschrikkingsmacht wordt allang niet meer gevormd door de stokoude Tu-95 en zeker niet door de Tu-22, maar door de Tu-160, aldus Bonte. Dat is een supersonische bommenwerper die uitgebreid gemoderniseerd is.
De pr-stunt van Zelensky is zeker een klap in het gezicht van Rusland, maar aan de slagkracht van de Russische luchtmacht is precies niets veranderd, benadrukt hij. “Net zoals bij Pearl Harbor werd alleen zeer oud spul beschadigd. Van de moderne toestellen werden er precies nul vernietigd/beschadigd.”
Massaproductie
In april dit jaar werd bekend dat Rusland is begonnen met de massaproductie van Tu-160M’s. Afgelopen jaar nam president Poetin plaats in de cockpit van zo’n toestel, dat vier mensen kan meenemen en in staat is 12 kruis- of kernraketten te vervoeren die een afstand van 12.000 kilometer kunnen overbruggen.
“Het is een nieuwe machine, veel ervan is nieuw. Het is gemakkelijker te controleren. Het is betrouwbaar,” reageerde Poetin.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Geheim document Pentagon bewijst: opkomst terreurgroep IS was onderdeel van het plan
Verbazing over strafeis tegen jongen die Baudet aanviel met bierfles: ‘Zijn jullie mesjogge?’
Dit interview is wellicht het beste wat je ooit zult lezen over global warming. Alle leugens op een rij
Wetenschappers ontdekken gigantische Mayastad onder de jungle. Welke geheimen liggen hier verborgen?
Nieuw Maya-museum geopend in Cancún (video)
Voltallige kabinet haast zich weg tijdens betoog van Thierry Baudet over Kaag: ‘Te veel waarheid?’
Parlementaire enquête corona: toegang geweigerd zonder QR-code, beelden gewist door politie
‘Apartheid door vaccinaties nu een feit, maar 80% Nederlanders is alleen bezig met vakantie’
Voormalig speechschrijver van Bush mag op tv helemaal losgaan op het WEF: ‘Dit is toch hoopvol’