Het Europees schild voor de democratie zal onze vrijheid van meningsuiting, onafhankelijke media, veerkrachtige instituties en bruisende burgermaatschappij beschermen en versterken, zo beweert EU-baas Ursula von der Leyen.
Democratie is het fundament van onze vrijheid, welvaart en veiligheid, voegt ze eraan toe.
De voorzitter van de Europese Commissie wordt na deze uitspraken overstelpt met kritiek. U stelt voor om de EU haar eigen influencers te laten financieren om uw agenda uit te rollen, merkt Europarlementariër Christine Anderson op. “Dit is niet het beschermen van de democratie, dit is ondemocratische, door de overheid gefinancierde manipulatie van de publieke opinie. Dat hoort niet thuis in een vrije samenleving. Het is totalitair.”
Democracy is the foundation of our freedom.
Democracy is the foundation of our prosperity.
Democracy is the foundation of our security.The European Democracy Shield will protect and reinforce free speech, independent media, resilient institutions and a vibrant civil society. pic.twitter.com/0j4WAGIuPS
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 12, 2025
Nog meer maatregelen
U voelt wel aan dat dit niet pluis is, zegt ook lid van het Europees Parlement Auke Zijlstra.
“De ongekozen leider van de EU presenteert een ‘schild’ ter bescherming van de democratie. Dan weet je het wel. Nog meer maatregelen om te slopen wat er nog over was van de democratie en de vrijheid van meningsuiting,” voorziet journalist Eric van de Beek.
Gotspe
Hoogleraar Ewald Engelen trekt fel van leer: “Dit is een gotspe van heb ik jou daar: de grootste bedreiging van nationale democratieën is de EU zelf!”
“Help!” roept Europarlementslid Gerolf Annemans.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Je kunt gerust 8 eieren met fipronil per dag eten. Ondertussen mag dit dodelijke product nog wel worden verkocht
Amerikaanse cameraploeg vindt geen enkel bewijs voor gifgasaanval in Syrië. Dit is wat lokale bewoners erover te zeggen hebben
“Nog nooit meegemaakt”: Doodverklaarde drenkeling komt door ‘bijzondere actie’ weer tot leven
Arts betwist coronacijfers Hugo de Jonge: “Wij zagen geen 80%, maar ongeveer 35%”
Gratis geld: Krijgt elke Belg straks een onvoorwaardelijk basisinkomen?
Diep onder de indruk: deze enorme graancirkel verscheen van de ene op de andere dag in Zwitserland
Het is nu wetenschappelijk bewezen dat meditatie de gezondheid van het brein verbetert. Kijk wat de effecten zijn
10 bedrijven bepalen wat u koopt
Braziliaanse journalist valt flauw en krijgt 5 keer een hartaanval na boosterprik