In juli besloot het gevallen kabinet dat de Tweede Kamerverkiezingen op 22 november worden gehouden. Tijdens de wekelijkse persconferentie na de ministerraad zei Merel Ek dat 22 november ‘wel extreem traag’ is.
Kan het niet eerder? “Dat mag niet van de Kiesraad,” antwoordde premier Rutte. “Normaal gesproken nemen ze negen maanden voor het voorbereiden van verkiezingen en nu schijnt vier maanden snel te zijn.”
Vervolgens deelde Rutte een opmerkelijke anekdote. “In Engeland kwam ik Sunak tegen bij de NAVO-top en die kwam echt niet meer bij. Die heeft op de grond gelegen van het lachen toen ik zei dat ze pas in november waren.”
Demissionair bestaat niet, aldus onze @ArnoWellens ! Zie de hele aflevering hier: https://t.co/t83n0IVRkR pic.twitter.com/8mMr7yejqG
— Current Ratio (@CurrentRatioX) November 16, 2023
(Video verwijderd? Klik hier...)
Regering van een EU-lidstaat kan niet demissionair zijn
Sunak zei volgens hem: ‘Als ik het parlement ontbind, moeten ze binnen 28 dagen zijn’. “Dat wordt nog leuk dan. Dan blijft u dus nog heel lang demissionair premier,” merkte Ek op.
“Nou, ik heb er grote lol in, dus ik blijf dit doen zolang ik daartoe als demissionair premier gehouden ben. Dat kan in principe overigens jaren duren. Ik waarschuw alvast,” grapte Rutte.
Financieel journalist Arno Wellens zegt in zijn podcast Current Ratio dat de regering van een EU-lidstaat niet demissionair kan zijn.
Dat betekent praktisch niks
De Nederlandse premier neemt namens Nederland zitting in de Europese Raad. “Je kunt alle verdragsteksten erop naslaan. Er staat nergens iets over demissionair. Er zit één vertegenwoordiger van Nederland in de Raad.”
Of iemand wel of niet demissionair is, dat betekent praktisch niks, benadrukt Wellens.
Meer smaken zijn er niet
“Recentelijk was er een NAVO-top en onze premier Rutte, demissionair of niet, sprak daar met zijn Britse collega, Rishi Sunak. En Sunak vraagt: maar gozer, jij was toch afgetreden? En Rutte vertelt: ja, maar in Nederland kun je dan nog jaren doorgaan. Sunak rolt over de grond van het lachen, zei Rutte letterlijk, want in Groot-Brittannië moet je na 28 dagen gewoon vertrekken. Dus aftreden is opstappen en in Nederland is dat niet zo,” vat Wellens samen.
“Dus demissionair is niks. Je bent premier, dan zet je in Brussel overal handtekeningen onder, of je bent het niet. En meer smaken zijn er niet.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






NU.nl diskwalificeert en cancelt boek zonder daar ook maar 1 grond voor te geven: ‘Dit is echt te bizar voor woorden’
800 gevallen van hartontsteking na coronavaccins, Amerikaanse RIVM houdt ‘spoedvergadering’
Potvissen adopteren misvormde tuimelaar (video)
‘We worden genaaid door de energiemaatschappijen, het is te krankzinnig voor woorden’
Fransen hebben gelijk: het grootste deel van de staatsschuld is onwettig
Complottheorie: Duizenden Israëli’s vestigen zich in IS-gebied
Medeoprichter Greenpeace benoemt verrassende feiten over CO2 die u nergens anders hoort
NAVO-baas oogst kritiek na CNN-optreden: ‘Rutte is een schande voor Nederland’
Daar komen de genetisch aangepaste muggen van Bill Gates: ‘crimineel experiment’