De ontdekking van een gigantische ‘monsterplaneet’ doet astronomen versteld staan. De planeet kan ervoor zorgen dat wetenschappers hun theorieën over planeetvorming zullen moeten herzien.
De planeet, bekend als NGTS-1b, is net zo groot als Jupiter, maar draait rond een rode dwerg die slechts half zo groot is als onze zon.
Astronomen hadden niet verwacht dat zo’n enorme planeet rond zo’n kleine ster zou kunnen draaien. De ontdekking staat haaks op de theorieën over de manier waarop planeten ontstaan.
Complete verrassing
Het mysterieuze zonnestelsel staat op 600 lichtjaar van de aarde.
“De ontdekking van NGTS-1b kwam voor ons als een complete verrassing,” zei hoofdonderzoeker Daniel Bayliss van de Universiteit van Warwick.
“We hadden niet verwacht dat zulke enorme planeten rond zulke kleine sterren zouden kunnen bestaan,” vervolgde hij.
“Onze uitdaging is nu om erachter te komen hoeveel van deze planeten in het sterrenstelsel voorkomen,” aldus dr. Bayliss.
Lastig
NGTS-1b is ontdekt met behulp van een netwerk van telescopen die staan opgesteld in de Atacama-woestijn in Chili.
De gasreus staat zeer dicht bij zijn ster, op slechts drie procent van de afstand tussen de aarde en de zon. Een jaar duurt er maar 2,6 dagen. De oppervlaktetemperatuur bedraagt er ongeveer 530 graden Celsius.
“NGTS-1b was lastig te vinden, ondanks het feit dat het een monster van een planeet is, omdat de moederster klein en zwak is,” zei professor Peter Wheatley.
Veel
“Kleine sterren komen het vaakst voor in het universum en dus is het mogelijk dat er veel van dit soort reuzenplaneten zijn,” voegde hij toe.
Het onderzoek verschijnt in het tijdschrift Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Foto: University of Warwick/Mark Garlick
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






De ebola-epidemie: een kans om natuurlijke geneeskunde te omarmen
Geheim document: Ooggetuige zag hoe Oekraïense luchtmacht MH17 neerschoot
Dit wil je zien: 10-jarige jongen geeft schoolbestuur uitbrander om mondkapjesplicht
YouTube wil verontrustende documentaire Borderless censureren. Ga kijken, nu het nog kan
Zorgpolis 2012: Verzekeringsmaatschappijen maken de dienst uit
19-jarige belandt op IC na tweede dosis van Pfizer-vaccin
Daar zijn de klimaatlockdowns: ‘gaat om schoorvoetend installeren en opleggen van vrijheidsbeperking’
Werkgeversorganisaties willen coronapas behouden: ‘Bizar en ongehoord’
Meer dan 100 militairen gedood door UFO’s: ‘Waarom is dit geen voorpaginanieuws?’