Europa wordt bestuurd door technocratische politici die het belang van de financiële sector voorop stellen. Dat zegt de Griekse ex-minister van Financiën Yanis Varoufakis. Met zijn beweging DiEM25 pleit hij voor meer transparantie in de Europese instellingen.
In Brussel lopen meer dan 30.000 lobbyisten rond. Die beïnvloeden volgens The Guardian 75 procent van de wetgeving. DiEM25 wil dat er een verplicht register komt zodat contactmomenten met politici inzichtelijk worden voor iedereen.
Varoufakis zag hoe de noodleningen aan Griekenland verdwenen in de zwarte gaten van Europese banken, in plaats van geïnvesteerd werden in de Griekse economie. Zijn er leden van de Europese Commissie, de regering van Europa, die eerder voor een grote bank hebben gewerkt?
Goldman Sachs
De Portugees Carlos Moedas, de Europees Commissaris voor onderzoek, wetenschap en innovatie, werkte eerder voor de investeringsbank Goldman Sachs, die bekend staat om zijn genadeloze winstethos. De bank wordt ook wel The Vampire Squid genoemd. Daarna werkte hij enkele jaren voor Deutsche Bank en vastgoedbank Eurohypo.
Ook president van de Europese Centrale Bank (ECB) Mario Draghi, oud-voorzitter van de Europese Commissie en ex-premier van Italië Romano Prodi, ex-premier van Griekenland Loukas Papadimos en ex-vicepresident van de ECB Mario Monti werkten voor Goldman Sachs.
De Est Andrus Ansip, Commissaris voor het creëren van een interne digitale markt, was lid van de raad van commissarissen van de Volksbank van de stad Tartu. Hij werkte ook enige tijd als vicevoorzitter van de North Estonian Bank.
‘Europa zal democratiseren, of desintegreren’
De Let Valdis Dombrovskis, Eurocommissaris voor de euro en sociale dialoog, was van 2001 tot 2002 hoofdeconoom van de Centrale Bank van Letland. Tegelijkertijd voerde hij het monetaire beleid van de overheid uit.
De Bulgaarse Kristalina Georgieva, Europees Commissaris voor de begroting en personeelszaken, ging in 1993 aan de slag bij de Wereldbank. In 2008 werd ze vicepresident van deze bank.
In Europa wordt alleen het Europees Parlement, dat verder geen agenderende functie heeft, direct gekozen door het volk. Volgens Varoufakis staat de EU op het punt te desintegreren. Europese burgers voelen zich niet Europees. Dat heeft niet in de laatste plaats te maken met het ondoorzichtelijke, technocratische karakter van de unie. “Europa zal democratiseren, of desintegreren,” aldus Varoufakis.
Kijk de uitzending ‘Volk, macht en Varoufakis’ hieronder terug:
[VPRO]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Man claimt als kind te zijn misbruikt door Bill Clinton. Dit gebeurde er met de onderzoeksjournaliste die zich op de zaak stortte
‘Dit vind ik het meest verontrustende aan het boek van Schwab over de Vierde Industriële Revolutie’
‘Zeer verontrustend’: Onthulling over bemoeienissen Bill Gates bij het coronabeleid van de overheid
Lemuria: het verloren continent
De wereld vergaat maandag toch niet. Numeroloog vertelt wat er volgens hem dan wel staat te gebeuren
‘Geheim genootschap’ binnen Justitie en FBI werkte Trump tegen. Sms’jes leveren golf van onthullingen op
Werden mensen vroeger meer dan 200 jaar oud?
Ontsteken van olympische vlam gaat viraal vanwege satanische symboliek
Reflectie op ruimtehelm onthult ’toneelknecht’. Bewijst deze Apollo-foto dat de maanlanding nep was?