IJsland kwam in 2008 in grote problemen door de bankencrisis. Even dreigde een bankroet, maar acht jaar later heeft het land zich weer hersteld. De overheid koos er niet voor om de banken te redden. Sterker nog: frauderende bankiers belandden in de gevangenis.
Het politieke landschap van IJsland is de laatste tijd aan het veranderen. Als er vandaag verkiezingen zouden worden gehouden, zou de IJslandse Piratenpartij 19 van de 63 zetels binnenhalen en een nieuwe regering mogen vormen. Uit een recente peiling blijkt namelijk dat zo’n 34 procent van de IJslanders op de Piratenpartij zou stemmen.
Schrik
De partij wil meer zeggenschap voor het volk, meer transparantie, een humane aanpak van drugsgebruikers, een 35-urige werkweek en afschaffing van censuur. De partij wil bovendien het hele bankensysteem gaan hervormen en het land ‘bevrijden van de verstrekkende macht van internationale financiers en virtueel geld’.
Bij de huidige regeringspartijen zit de schrik er goed in. Premier Sigmundur Gunnlaugsson zei dat er ‘reden is tot bezorgdheid’.
Geen vooruitgang
Partijleidster Birgitta Jonsdottir (foto) is verbaasd over de grote steun die haar partij geniet bij het volk. “De traditionele politiek biedt duidelijk geen vooruitgang en de mensen zijn het beu om te wachten op verandering,” zei ze. “We dwingen op z’n minst andere partijen om zichzelf een spiegel voor te houden.”
Parlementslid Asta Helgadottir van de Piratenpartij zei dat de financiële crisis het startpunt was voor een nieuwe wind. Helgi Gunnarsson zit ook in het parlement namens de Piratenpartij. Hij werd vorig jaar verkozen tot politicus van 2015.
[DeMorgen]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Verband tussen luchtvervuiling en geheugenverlies
MH17-rapport niet vrijgegeven omdat het bewijst dat Rusland niets te maken heeft met de crash
Nederland overlegde in het geheim met Taliban. Voormalig spion doet boekje open
‘We zijn in zekere zin allemaal buitenaards’
Hoe het volk wordt geprogrammeerd (video)
Overlever sadistisch seksueel kindermisbruik: ‘Aangifte doen van deze vorm van geweld is zinloos in ons land’
VVD-leider Yesilgöz ‘maakt strategische fout’ door de facto over links te gaan: ‘Stem op VVD is stem op Timmermans’
10 redenen om te stoppen met light-dranken
Prinses in tranen op tv over opa Bernhard