Chat Control is big brother op steroïden. Eén van de meest gevaarlijke initiatieven van de Europese Commissie en lidstaten ooit. Moet helemaal de prullenmand in, vindt het Vlaamse parlementslid Maurits Vande Reyde.
Met Chat Control wil Europa een systeem van massasurveillance uitrollen. Dat wil zeggen: de overheid kan elk elektronisch bericht van iedereen lezen. Privacy wordt dan gewoon afgeschaft.
Als je niks te verbergen hebt, heb je ook niks te vrezen, wordt gezegd. “Dat is zeer, zeer, zeer, zeer gevaarlijk,” aldus Vande Reyde. “Dat zijn Stasi-praktijken in het kwadraat.”
Hij wees er in het parlement op dat het heel moeilijk zal worden om dit tegen te houden.
Chatcontrol is big brother op steroïden. Eén van de meest gevaarlijke initiatieven van Europese Commissie en lidstaten ooit. Moet helemaal de prullenmand in.
Met Chatcontrol (en ProtectEU-map) wil Europa een systeem van massa surveillance uitrollen. Dat wil zeggen: de overheid… pic.twitter.com/YoQ2McDCZw
— Maurits Vande Reyde (@Mauritsvdr) October 3, 2025
“Factcheckers” in stelling gebracht
Meteen doken de “factcheckers” er bovenop. De duidingsambtenaren van ‘deCheckers’ werden in stelling gebracht om het gevaar van Chat Control te minimaliseren met leugens.

Goed om te weten: ‘Chat Control’ betekent géén massale EU-controle van je gesprekken, aldus deCheckers, dat samenwerkt met journalisten van Knack, VRT NWS en Factcheck Vlaanderen. ‘Het voorstel is nog niet goedgekeurd en bevat waarborgen: alleen specifieke beelden kunnen worden gescand, mét gerechtelijke toestemming. Misleidende claims maken onnodig bang’, aldus de club.
Vande Reyde merkte op dat de meeste passages in de ‘factcheck’ rechtstreeks van de Europese Commissie zelf lijken te komen. “Voor de geloofwaardigheid van factchecking hoop ik echt dat er een check van deze check gedaan wordt. Dit is simpelweg de lijn van de Europese Commissie vertaald als ‘objectieve factcheck’.”
Wereld van verschil
deCheckers gaf een fout toe: ‘In een poging om correct te informeren hebben we in onderstaande kennelijk een fout gemaakt. Sorry daarvoor. Alleen beelden kunnen worden gescand (niet alleen specifieke beelden, zoals we eerder schreven)’.

Dat ene woord, ‘specifieke’, maakt natuurlijk een wereld van verschil, benadrukt Vande Reyde. “Sterker nog: het is de essentie van de hele zaak. Een technologie kan geen beelden herkennen zonder alles te scannen. En dan heb je dus wél een systeem van massasurveillance. En laat dat nu net hetgeen zijn waar de factcheck ‘fakenews’ van maakt.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Bouwkundige in open brief aan Hugo de Jonge: ‘Als u niet binnen 2 weken opstapt, verbrand ik mijn diploma’
Legendarische complottheoreticus: “De goden die mensen aanbidden zijn reptielachtige buitenaardsen”
Verbazing om uitspraken Europarlementariër GroenLinks-PvdA: ‘De totale schaamte voorbij, onthutsend’
’s Werelds oudste tempel volgde de Hondsster
In het NOS Journaal werd een grafiek gepresenteerd waarbij de hittegolven uit het verleden waren weggemoffeld
Uitvaartondernemers en balsemers in binnen- en buitenland beginnen raadselachtig patroon te herkennen
Ondergrondse basis vernietigd in Australie?
Feiten en fabels over botontkalking
Verborgen agenda van de eurogroep ontmaskerd. Wat de Europese elite doet is nog extremer dan je denkt