De Russische economie is in een ‘perfect storm’ beland. De westerse sancties maakten het leven van de beleidsmakers in het Kremlin al moeilijk, maar door de val van de olieprijs dreigt de zaak hopeloos te worden.
De koers van de roebel is in een vrije val geraakt. Het is tot nu toe de grootste achteruitgang sinds de roebelcrisis van 1998. In een half jaar tijd heeft de roebel de helft van haar waarde verloren. Wisselkantoren slaan nieuwe matrixborden in. De nieuwe roebelkoers past er bijna niet meer op.
De daling van de olieprijs van 115 dollar per vat in juni tot minder dan 60 dollar raakt de economie. Olie en gas zijn namelijk goed voor bijna 70 procent van de Russische uitvoer en voor de helft van de begroting.
Minister van Financiën Anton Siluanov stelde eind vorige week dat zijn land dit jaar 140 miljard dollar aan inkomsten mist door de lagere olieprijs en sancties. Door de schaarste aan geld stijgt de rente, waardoor bedrijven hun investeringen terugschroeven. De lonen in de publieke sector zijn tot oktober 2015 bevroren.
Velen geloven dat de Verenigde Staten een geheime oorlog voeren tegen Rusland en dat de huidige crisis onderdeel is van een samenzwering om de Russische economie naar de rand van de afgrond te duwen.
President Poetin heeft het Westen de schuld gegeven van de huidige crisis, en hij staat niet alleen. Sommige westerse analisten zijn het met hem eens dat er een ‘economische oorlog’ wordt gevoerd. Veel Russen zijn van mening dat de VS en Saoedi-Arabië de productie kunstmatig hoog houden in een poging de prijs omlaag te drukken.
Ze willen Rusland en Iran op die manier het leven moeilijk maken, schreef columnist Thomas L. Friedman voor The New York Times. Op deze manier hebben de Amerikanen en de Saoedi’s ook de laatste leiders van de Sovjet-Unie aangepakt: ‘pump them to death’, aldus Friedman.
Eind vorige maand gaven de belangrijkste olieproducerende landen onder druk van de Saoedi’s aan dat ze niet van plan zijn hun olieproductie terug te schroeven, ook al is er sprake van een enorm overaanbod.
“Waarom de VS en sommige van haar bondgenoten de olieprijs omlaag willen duwen? Ze willen Rusland pijn doen,” zei de Venezolaanse president Nicolas Maduro.
De Iraanse minister van Oliezaken Bijan Zanganeh zei dat de sterke daling van de olieprijs het gevolg is van een ‘politieke samenzwering’. “De aanhoudende neerwaartse trend van de olieprijs is een politieke samenzwering die tot in het extreme wordt doorgevoerd,” zei hij.






‘We zitten op een kantelpunt in de geschiedenis’
Filmpje van kandidaat-Kamerlid D66 zorgt voor hilariteit: ‘Smullen geblazen!’
Duitse zorgminister geeft schoorvoetend toe: er zijn mensen gestorven door de covidprik, sorry
Nederlander legt mysterieuze ruimtevliegtuig X-37B vast op gevoelige plaat. Bekijk hier de foto
Bill Gates: ‘Mensen zullen voor de meeste dingen niet nodig zijn’
Verloskundige (56) overlijdt door heftige reactie op coronavaccin: ‘Laat zijn dood niet tevergeefs geweest zijn’
Mysterieuze lichten boven El Cajon, San Diego (video)
GroenLinks: wij willen dat iedereen zijn boodschappen kan betalen en dus zijn wij vóór de vleestaks
Wéér sneuvelt een complottheorie: ze gaan energie en autorijden nog veel duurder maken