Tien jaar geleden werd Theo van Gogh vermoord, maar nog steeds denken veel mensen dat we de ware achtergrond niet kennen. Minister Plasterk laat nieuw onderzoek doen.
De AIVD had in het voorjaar van 2004 informatie dat de dader, Mohammed B., belangrijk is in het wereldje van militante moslims. In juni worden enkele leden van de Hofstadgroep opgepakt. Eén van hen noemt Mohammed B. gevaarlijk. Toch greep de dienst niet in. “Het kan goed zijn dat de AIVD aanwijzingen over ‘Van Gogh afmaken’ negeerde, omdat ze iets groters op het spoor was. Iets internationaals zelfs,” zei filmmaker Gijs van de Westelaken, vriend van Theo van Gogh. “Zo had Mohammed B. het telefoonnummer van een hoge functionaris van Al Qaida, met wie hij geregeld contact had.”
In 2004 ontdekte de AIVD ook dat Mohammed B. contact had met een Syriër die door de Amerikaanse CIA in de gaten werd gehouden. Op de dag dat Van Gogh wordt vermoord, verdwijnt de Syriër. In allerijl vertrekt hij uit Nederland. Na zijn vertrek werd nooit meer iets van hem vernomen.
Na de moord op Van Gogh vraagt justitie de AIVD om telefoontaps. De dienst geeft ze niet en er komen verschillende excuses. Justitie krijgt uiteindelijk alleen de banden van na de moord. De vrienden van Van Gogh en ook zijn vader, die zelf oud-medewerker van de geheime dienst is, weten het zeker: de AIVD moet door de afluisteroperatie hebben geweten dat de moord op Van Gogh werd voorbereid.
“Het huis [dat via via door de AIVD aan de Hofstadgroep werd verhuurd] hing helemaal vol met apparatuur,” zegt schrijver Tomas Ross. “Natuurlijk hebben ze daarover gesproken. Grote vraag: waarom heeft de AIVD Van Gogh niet gewaarschuwd?”
In 2003 reisde Mohammed B. al naar Denemarken en Spanje om te praten met andere terreurverdachten. Diverse van deze radicale moslims worden opgepakt, maar Mohammed B. niet. Dat voedt de complottheorie dat Mohammed B. werd beschermd, dat hij informant was voor de AIVD. Dat verhaal komt uit de documentaire ‘Prettig Weekend Ondanks Alles’ uit 2005 van journalist Stan de Jong en presentatrice Katja Schuurman.
Een maand voor de moord werd een audiobewerker van de AIVD gearresteerd wegens het verstrekken van informatie aan leden van de Hofstadgroep, waaronder aan Mohammed B.
Columnist Theodor Holman zegt na langdurig eigen onderzoek dat Van Gogh voor een hoger doel is geofferd. “Mogelijk is er gewacht met ingrijpen om een grotere vis te vangen,” zegt hij.
In EenVandaag zei hoofdofficier Frits van Straelen over de moord: “Ik ben ervan overtuigd dat Mohammed B. niet alleen gehandeld heeft.”
[Parool]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Franse geschiedenisleraar linkt CIA aan 9/11 in Frans geschiedenisboek. Ophef alom!
‘Deze Noord-Koreaanse anti-vrijheidswet van Hugo de Jonge kan linea recta de prullenbak in!’
Hawaii opgeschrikt door mysterieuze knal (video)
Leider Britse Labourpartij vertelt de wereld door wie terreurgroep IS echt wordt gefinancierd
Bijna-doodervaringen: “Het bewustzijn is iets niet-materieels, dat eeuwig en onvergankelijk los van het lichaam bestaat”
Argentijnse biotechnologe onder vuur na onderzoek naar COVID-19-vaccins: “Ze proberen ons het zwijgen op te leggen”
Fractievoorzitter neemt poolshoogte bij vaccinatielocatie en doet schokkende ontdekking
Roze sneeuw in hartje zomer in Kazachstan
Neuroloog waarschuwt tegen mondkapjes: ‘Brein raakt blijvend beschadigd’