
Joris Luyendijk onthulde voor de Britse krant The Guardian hoe de economische crisis werd aangewakkerd door hoge salarissen en bonussen. Hij stelt dat de financiële wereld niets heeft geleerd van de wereldwijde crisis en dat het zo weer kan gebeuren.
“De financiële sector werkt volledig amoreel: goed en kwaad spelen geen enkele rol in de afweging om een veel te ingewikkeld product aan een klant te verkopen,” zegt hij. “Zonder de wet te overtreden kunnen ze mensen te grazen nemen.”
Wortel van alle kwaad
De financiële wereld houdt zich strikt genomen aan de wet, maar heeft zelf grote invloed op die wet. Onder druk van de financiële lobby zijn er wetten ontstaan waardoor je bij wijzen van spreken in een woonwijk 120 kilometer per uur mag rijden met een truck vol chemicaliën, legt hij uit.
“Alles draait in Londen om de grootste bank en de hoogste bonus,” gaat hij verder. “Het najagen van geld is de wortel van alle kwaad. Dan zoek je eigenwaarde buiten jezelf.”
Essentie van het probleem
Bankiers verdienen geld met het nemen van risico’s met andermans geld. Dus wel de bonus, maar niet de malus, aldus Luyendijk. Als het goed uitpakt kun je er een huis bijkopen, maar als het slecht gaat, hoef je je huis niet te verkopen. Dat is de essentie van het probleem.
Banken die mondiaal opereren spelen regeringen tegen elkaar uit en schrijven mee aan wetten waarachter ze zich vervolgens verschuilen. “Het omstreden vrijhandelsverdrag TTIP is daarom ook een amoreel bouwwerk,” besluit hij.
Het boek Dit kan niet waar zijn van Joris Luyendijk over het moderne bankensysteem is het best verkochte boek van 2015. Van het boek werden 306.866 exemplaren verkocht. Het boek staat bovenaan in de CPNB Top 100 2015 die deze maand in de Openbare Bibliotheek Amsterdam bekend werd gemaakt.
Afschaffing referendum in strijd met normen die nota bene door de overheid zijn opgesteld. Dit zijn ze
Mysterieus skelet verschenen in weiland China. Wat in vredesnaam is dit?
Terwijl miljoenen Nederlanders hun energierekening niet kunnen betalen bouwt Koning Schoof eigen paleis van 145 miljoen
‘Onze’ politie zit aan tafel met World Economic Forum: ‘The Brave New World wordt uitgerold’
Duitse buitenlandminister zegt Oekraïne te blijven steunen, ‘ongeacht wat kiezers vinden’
Kunnen andere mensen je energie stelen? – Channeling 09-03-2023
Elfde holistische arts sterft onder mysterieuze omstandigheden: een overzicht
Coronacampagne zal ‘ongekende humanitaire ramp veroorzaken’. Wat is het doel?
Kort geding tegen ‘het laatste monster’, de coronapas: ‘Het systeem rammelt aan alle kanten’