Voormalige officieren van de Wehrmacht en de Waffen-SS hebben na de Tweede Wereldoorlog op eigen houtje een schaduwleger opgericht in de Duitse Bondsrepubliek. Dat is gebleken uit documenten van de inlichtingendienst BND die Der Spiegel heeft ingekeken.
Ongeveer 2000 oud-officieren werkten volgens het weekblad vanaf 1949 aan een geheim leger van 40.000 manschappen. Bij een eventuele inval van ‘de Russen’ moesten zij naar het buitenland uitwijken en van daaruit vechten voor de bevrijding van de Bondsrepubliek. Er waren ook plannen om in het toen nog fascistische Spanje te oefenen.
Het schaduwleger beschikte over een eigen inlichtingendienst, die linkse burgers en politici, onder wie de vroegere SPD-fractieleider Fritz Erler, bespioneerde. De oprichting van het geheime leger vond plaats buiten medeweten van de bondsregering. In 1951 wist de toenmalige bondskanselier Konrad Adenauer van het bestaan ervan af, maar hij deed er niets tegen. Hij liet het in de gaten houden, maar trad er niet tegen op. Adenauer had mogelijk weinig trek in een conflict met de veteranen.
Hoofdorganisator van het schaduwleger was Albert Schnez. Wapens moesten komen uit de voorraden van de politie. Een medewerker van Schnez had toegang tot de wapens omdat hij werkzaam was op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Schnez klom later op tot inspecteur-generaal van de Bundeswehr.
West-Duitsland kreeg pas in 1955 weer een officieel leger. Daarin kregen veel voormalige leden van het schaduwleger een baan. Eén van hen, Hans Speidel (generaal ten tijde van de Tweede Wereldoorlog), schopte het in 1957 zelfs tot opperbevelhebber van de landstrijdkrachten van de NAVO in Midden-Europa.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Rechercheur ontmaskert omvangrijk pedonetwerk binnen de overheid. Dit gebeurt er enkele dagen later met hem
Tsjetsjeense president wil hard optreden tegen tovenarij
D66’ers komen met bizarre verklaring voor onjuistheden in cv Nathalie van Berkel: ‘Steeds als je denkt dat het niet erger kan’
Het weigeren van vaccinatie is in dit land vanaf nu strafbaar, na een bezoekje van Bill Gates en Klaus Schwab
Digitale euro: econoom onthult wat ze liever niet hardop zeggen
Felle weerstand tegen mannen in Nederlandse vrouwengevangenissen die zich “vrouw voelen”
Hoogleraar geeft minister Kuipers uitbrander: ‘Deze 15 procent komen echt uit een grote, dikke duim’
Ons sterrenstelsel zit mogelijk vol met buitenaardse micromachines. Zo kunnen we ze spotten
Schokkend rapport legt medialeugens over Amerikaanse verkiezingen bloot