De Spaanse overheid overweegt een ‘veiligheidswet’ in te voeren die burgers dwingt om ‘tijdelijk’ hun rechten op te geven in het geval van een eventuele gezondheidscrisis of noodtoestand zoals de coronapandemie. Dat schrijft de krant El País.
Als de wet er komt – en dat is allerminst zeker – moeten alle burgers de instructies opvolgen die worden gegeven door de autoriteiten. Website Zero Hedge spreekt van een ‘zeer alarmerend scenario’. Het is bijvoorbeeld niet duidelijk wanneer er precies sprake is van een dergelijke ‘crisis’.
Tijdens de pandemie hebben we al op een aantal plekken in Europa en in Canada gezien hoe overheden veel macht naar zich toetrokken door burgers te dwingen om zich aan te passen. Nu overweegt Spanje om dit scenario permanent vast te leggen in de wet.
Orwelliaans voorstel
Hoever dit Orwelliaanse voorstel gaat, blijkt uit de volgende passage: in het geval van een crisissituatie kunnen de Spaanse autoriteiten ook tijdelijk beslag leggen op alle soorten eigendom of alle soorten activiteiten stilleggen.
Niet alleen burgers, maar ook bedrijven en rechtspersonen zouden dan moeten samenwerken met de autoriteiten om de crisis te bezweren. De tekst is gebaseerd op artikel 30 van de Spaanse grondwet, dat stelt dat ‘Spanjaarden het recht en de plicht hebben om Spanje te verdedigen’. Hetzelfde artikel heeft betrekking op de dienstplicht, die in Spanje in 2001 is afgeschaft.
Cruciaal detail: de media
Een ander cruciaal detail gaat over de Spaanse media, die in dit geval ‘tijdelijk’ zouden worden ingeschakeld om staatspropaganda te maken en ‘Spanje te verdedigen’. In het geval van een ‘crisis’ moeten de media namelijk ‘samenwerken met de autoriteiten bij de verspreiding van informatie’.
Het voorstel werd op 22 juni gepresenteerd tijdens een bijeenkomst van de ministerraad. Als Spanje deze forse uitbreiding van de overheidsmacht vanwege een vage ‘crisis’ doorzet, zullen andere Europese landen hoogstwaarschijnlijk snel volgen.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Eerste Nederlandse slowjuice bar perst oergezond tarwegras
Koopman en spion: Philips in de Tweede Wereldoorlog
We zijn geen proefkonijnen: Brussel weigert als eerste grote stad 5G. Dit is waarom
Thierry Baudet teruggefloten om ‘antisemitische’ tweet: ‘Knettergek’
VS heeft terreurgroep IS gecreëerd. Politicus doet tijdens live-uitzending confronterende uitspraken
Weet je hoeveel mensen door hun overheid zijn gedood met de coronaprikken?
D66 wil euthanasie uit het strafrecht: ‘Deze partij vol slopende ideeën zou verboden moeten worden’
Hierna ga je nooit meer met je kind naar het consultatiebureau: Woo-verzoek maakt alles in één klap duidelijk
Hoe kan het dat alléén FVD voor deze motie over de aanslagen op Nord Stream heeft gestemd?