Kamerlid Pepijn van Houwelingen heeft eindelijk antwoord op zijn vragen aan justitieminister Van Weel (VVD) over de Big Brother-software van Palantir. Hij stelde de vragen naar aanleiding van een onderzoek van Wob-onderzoeker Cees van den Bos, die ontdekte dat Dick Schoof in 2011 zonder medeweten van de Tweede Kamer het contract met Palantir ondertekende.
De Nederlandse politie maakt gebruik van Palantir en de software is ‘heimelijk’ aangeschaft, waarbij de aanbestedingsregels niet zijn gevolgd.
De minister schrijft dat de politie de software van Palantir enkel gebruikt binnen de zogenaamde ‘Raffinaderij’, een analyseomgeving, en ‘alleen wordt aangewend voor de bestrijding van zware en georganiseerde criminaliteit en het voorkomen van aanslagen’.
Antwoord ontvangen van de minister van Justitie en Veiligheid op onze vragen over Palantir. De Nederlandse politie maakt gebruik van Palantir. Palantir is daarnaast “heimelijk” aangeschaft waarbij de aanbestedingsregels niet zijn gevolgd.👇 pic.twitter.com/R9jpMe3JK9
— Pepijn van Houwelingen (@PvanHouwelingen) August 20, 2025
Zeer nauw betrokken
Volgens Van Weel is de software van Palantir heimelijk verworven omdat de thema’s waarop de software wordt ingezet ‘zeer gevoelig zijn en een hoog afbreukrisico (bestrijding van zware en georganiseerde criminaliteit en het voorkomen van aanslagen) kennen’. Daarnaast noemt hij als reden dat een deel van de software ontwikkeld is door een team van de politie dat zeer nauw betrokken is bij de operatie. Openbaarmaking ‘zou inzicht geven in gehanteerde onderzoeksmethoden’.
Hier wordt Palantir-oprichter Peter Thiel geconfronteerd bij de Bilderbergconferentie in Stockholm, waar Van Weel overigens ook was:
WEF
‘Onze’ politie zit aan tafel bij het World Economic Forum. Zo deed zij eerder een pilot voor de inzet van gezichtsherkenningssoftware voor opsporing en preventie. “The Brave New World wordt uitgerold,” zei jurist Jeroen Pols daarover.
En eerder bleek dat politiekorpsen en overheidsinstanties gebruik hebben gemaakt van de omstreden gezichtsherkenningssoftware van Clearview AI. Dat ook Nederland de omstreden software gebruikte was ‘niet bekend’.
Big Brother is watching you!
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






“Er is meer tussen hemel en aarde”: Sylvana Simons legt in ParaVisie contact met overleden dierbaren
Onderzoeker: “Graancirkels worden niet door mensen gemaakt”
Twitter-hack: ‘Dit is pas het begin’. Hackers wilden pedofilie bij elite aankaarten
De 101 mensen die werden gearresteerd bij restaurant Waku Waku krijgen na drie jaar ‘welgemeende excuses’ van het OM
Door Bill Gates gefinancierd project om zonlicht te dimmen in de ijskast
Egyptische farao had buitenaardse dolk
Gifgasaanvallen in scène gezet. Deze terrorist doet ontluisterende bekentenis
NASA doet vandaag ‘zeer belangrijke’ onthulling over Mars
Geen complot meer: ze geven toe dat invoering digitaal geld voorwaarde is voor Great Reset-doelen