Mens en Dier

Opgestapt BBB-Statenlid betuigt spijt aan alle boerenfamilies: ‘We hebben niets veranderd’

Help ons door deze info met iederen die je kent op je socials te delen!

Marcel Roerdink, die begin dit jaar opstapte uit de BBB-fractie in Gelderland vanwege het stikstofbeleid, trekt nu publiekelijk aan de bel: de partij die anders zou zijn, is dat volgens hem nooit geweest.

Van trotse volksvertegenwoordiger naar gedesillusioneerde klokkenluider

In 2023 werd Roerdink met trots geïnstalleerd als Statenlid namens de BoerBurgerBeweging. De partij die was opgericht als reactie op het vastgelopen stikstofbeleid, beloofde een frisse wind door het Haagse en provinciale politieke landschap. Roerdink geloofde er heilig in. Boeren, burgers en buitenlui zouden eindelijk een stem krijgen bij de mensen die écht begrepen wat er speelde op het platteland.

---Lees verder na dit advertentieblokje---

Die droom is inmiddels aan gruzelementen. In zijn publieke verklaring op sociale media is Roerdink glashelder: de BBB heeft niets veranderd. Sterker nog, de partij heeft zich in zijn ogen volledig ingevoegd in hetzelfde systeem dat boerenfamilies al jaren naar de rand van de afgrond duwt.

Stikstofbeleid als druppel die de emmer deed overlopen

Het vertrek van Roerdink uit de BBB-fractie begin dit jaar was niet impulsief. Hij verliet de fractie omdat hij zich niet kon vinden in het stikstofbeleid dat door zijn eigen partijbestuurders werd vormgegeven in Gelderland. In de ogen van Roerdink was dat niet alleen een politieke mislukking — het was verraad aan de mensen voor wie de BBB ooit was opgericht.

Het stikstofbeleid blijft een open wond in de Nederlandse politiek. Jarenlang zijn boeren geconfronteerd met beperkingen, gedwongen uitkoop en existentiële onzekerheid. De belofte van de BBB was dat dit anders zou gaan. Maar volgens Roerdink buigt ook deze partij vroeg of laat voor dezelfde krachten die het beleid al decennia sturen.

Lijst van schuldigen

In zijn openbare excuses spaart Roerdink niemand. Hij noemt een breed scala aan organisaties die naar zijn mening hebben bijgedragen aan de teloorgang van het Nederlandse platteland: de overheid voorop, maar ook LTO, Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten, Federatie Particulier Grondbezit, Natuur & Milieu, MKB, VNO-NCW, Bouwend Nederland, IPO, BIJ12, VBNE en OBN Natuurkennis — ze passeren allemaal de revue.

Dat is een opvallende opsomming. Want waar boze boeren hun pijlen traditioneel richten op Den Haag of Brussel, trekt Roerdink een veel bredere cirkel. Hij suggereert dat het niet enkel gaat om falend beleid, maar om een netwerk van organisaties en belangen dat bewust de agrarische sector heeft uitgehold.

Excuses aan de boeren die het zwaarst hebben betaald

Het meest indrukwekkende deel van Roerdinks verklaring is zijn expliciete spijtbetuiging aan boerenfamilies die zijn bezweken onder de druk — inclusief degenen die kozen om uit het leven te stappen. Suïcide onder boeren is een onderwerp dat in de reguliere media zelden de aandacht krijgt die het verdient. Roerdink benoemt het expliciet, en legt daarmee de vinger op een zere plek die beleidsmakers liever niet aanraken.

Een boek als politiek testament

Roerdink kondigt aan zijn visie uiteen te zetten in een boek met de titel De Modellencrisis. Daarin wil hij verklaren hoe het zover heeft kunnen komen — hoe overheidsmodellen, rekenregels en politieke spelletjes samen een crisis hebben gecreëerd die niet alleen boeren, maar de hele samenleving raakt.

De titel is veelzeggend. De stikstofcrisis draait immers voor een groot deel om modellen: AERIUS, emissiefactoren, kritische depositiewaarden. Modellen die door wetenschappers worden betwist, maar door overheden worden gebruikt als onomstotelijk bewijs om vergunningen te weigeren en bedrijven te sluiten.

Wat zegt dit over de BBB en de toekomst van boerenbelangen?

Het vertrek en de openbare excuses van Roerdink werpen een harde vraag op: kan de BoerBurgerBeweging nog geloofwaardig claimen dat ze de stem van de boer vertegenwoordigt? Critici zullen zeggen dat de partij hetzelfde pad heeft bewandeld als al haar voorgangers — opkomen met stoere taal, en vervolgens meebuigen zodra de bestuurlijke macht lonkt.

Ondertussen staan duizenden boerengezinnen nog steeds voor dezelfde problemen als voor de opkomst van de BBB. De excuses zijn misschien symbolisch, maar ze illustreren een dieper probleem: zolang dezelfde structuren, dezelfde lobbygroepen en dezelfde beleidsmodellen het debat domineren, verandert er weinig — welke partij er ook aan de macht is.

Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek

Interessant

4.9 52 stemmen
Artikel waardering

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

46 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Casper
Casper
1 maand geleden

FVD?

Bert
Bert
1 maand geleden

Boeren en Burger Bedrog. Dat was en is het, niet meer niet minder. Mensen die kunnen nadenken wisten dat al vóór de verkiezingen: CDA 2.0. Boeren, jullie laatste hoop is FDF: Farmers Defence Force.

SCARLATTI
SCARLATTI
1 maand geleden

BESTE BOEREN, aub word toch wakker en verzet u, zorg voor hulp op uw boerderijen zodat u kunt BLIJVEN wanneer u uw acties onderneemt ipv naar huis terug te gaan!

Zet deze R overheid volledig KLEM! Ga niet meer weg tot de R overheid VOORGOED WEG is!

U zult zien wanneer u dit organiseert at er hulp vanuit het hele land komt!

SUCCES!

Tim
Tim
1 maand geleden

Landje pik door kakistocratisch nazi Nederland
Uitbreiding van Macht controle,bezit
Oorlog in eigen land zonder tanks en soldaten

Eppo
Eppo
1 maand geleden

Ze hebben altijd de rot smoesjes en altijd dat afschuiven op Brussel .
Maar neen het is de eigenbelang van bepaalde kamerleden .
Heb je gezien hoe ze wonen sommigen ?
Volgens mij krijgen ze ellke maand een koffer met biljetten de meeste zijn omgekocht en corrupt.

Michel
Michel
1 maand geleden

Dit idee had ik al snel na de oprichting. Er is maar één partij die er werkelijk iets aan wil doen, en niet alleen voor boer maar iedereen behalve illegalen en criminelen. Stem daarom FVD en overtuig zoveel mogelijk mensen om ook FVD te stemmen!

Vincero
Vincero
1 maand geleden

Die BBB, met andere woorden: Built Back Better, de slogan van het WEF, door wie wij bestuurd worden.
De nederlandse BBB, pleegt gewoon ordinair VERRAAD aan al die ca 45.000 nederlandse boerengezinnen, die soms eeuwen lang voor ons voedsel hebben gezorgd en die de op 1 na grootste agrarische producent van de wereld hebben gemaakt en die gezorgd hebben voor duizenden miljarden aan inkomsten voor Nederland.
Degene die hier achter zitten is het smerigste uitschot dat er op deze planeet rond loopt. Levenslang opsluiten op water en meelwormen.

Andre Breems.
Andre Breems.
1 maand geleden

Ik heb dit al vanaf het begin sinds de oprichting van BBB gezegd dat die partij Cda 2.0 is en dus tegen de boeren.

Dick
Dick
1 maand geleden

Het is wachten op meer mensen met rechte ruggen en gezond verstand. Chapeau

Hugo
Hugo
1 maand geleden

Het is een trieste constatering… BBB.. is door de hoeven gezakt door de druk van uit de belangen organisaties die met overheidsgeld overeind gehouden worden om wat onuitvoerbaar blijkt, toch door te voeren. NGO,s zijn het kwaad in onze samenleving en worden ondersteund door maffia ambtenaren die de belangen van EU en WEF uitvoeren. Ambtenaren moeten verplicht na 4 jaar naar andere functies geplaatst worden, of nog beter naar het bedrijfsleven.. maar ik denk dat geen bedrijf zit te wachten op ambtenaren die Nederland al naar de donder hebben geholpen.

Marcel Ringia
Marcel Ringia
1 maand geleden

FVD told you so!!!

4878
4878
1 maand geleden

is het echt nodig, dat dit boek geschreven gaat worden, naast alle publicaties van deskundigen, die al lang hebben aangetoond wat er gaande is.

wat me wel belangrijk lijkt is dat alle media, zoals de kranten en de NPO etc, deze ervaringen van de BBB-er publiceren, daar kun je nog wat aan hebben.

Erna
Erna
1 maand geleden

Weer een Boek

Roerdink kondigt aan zijn visie uiteen te zetten in een boek met de titel De Modellencrisis.

Sinds Corona waanzin tijd is al geëxplodeerd wbt podcasten ,boeken etc ,kopen betalen lidmaatschappen doneren meebouwen etc

Al is een verdienmodel geworden

J@n
J@n
1 maand geleden

Bestuurders persoonlijk verantwoordelijk stellen. Het wangestalte dat de “bestuurslaag” in Nederland tracht te besturen is totaal ongeschikt voor zijn taak. Het gaat alleen om baantjes carrousel, dat is het verdienmodel van bestuurlijk Nederland. Wat u als burger er van vind is totaal ondergeschikt aan hun macht.

Schapekop
Schapekop
1 maand geleden

En die mislukte roerdink krijgt nú doorbetaald voor verder nietsdoen.
En de belastingbetaler kan nu óók nog schokken voor zijn opvolgende bbb-nietsdoener.

Eric Scholte
Eric Scholte
1 maand geleden

Stem FVD.

Als FVD het tij ook niet kan keren dan weten we dat stemmen helemaal geen nut meer heeft en dat de grote machten al lang en breed gewonnen hebben.

Laten we het gewoon een keer doen, laten we allen gewoon een keer stemmen op FVD.
Ook al ben je het niet zo eens met deze partij, gewoon om te kijken of er iets verandert.

Schapekop
Schapekop
1 maand geleden

Op het kantoor van die bbb-club van onbetrouwbare van die plas hing de poster van de 17 SDG-doelen van de verenigde nazies.
Bbb zijn dús aanhangers en uitvoerders van die gevaarlijke doelen waaronder omvolking = doel 10+17 ->replacement migration!!!!!!!

Vervangingsmigratie: is het een oplossing voor krimpende en vergrijzende bevolkingen?
Samenvatting
Prognoses van de Verenigde Naties geven aan dat de bevolking van vrijwel alle landen in Europa, evenals die van Japan, de komende 50 jaar zal afnemen en zal vergrijzen. De nieuwe uitdagingen van dalende en vergrijzende bevolkingen vereisen een grondige herziening van veel bestaande beleidsmaatregelen en programma’s, waaronder die met betrekking tot internationale migratie. Het rapport richt zich op deze twee opvallende en cruciale bevolkingstrends en beschouwt vervangingsmigratie voor acht landen met een lage vruchtbaarheid (Frankrijk, Duitsland, Italië, Japan, Zuid-Korea, Rusland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten) en twee regio’s (Europa en de Europese Unie). Vervangingsmigratie verwijst naar de internationale migratie die een land nodig heeft om de bevolkingsafname en vergrijzing als gevolg van lage vruchtbaarheids- en sterftecijfers te compenseren.

Zeeuwse babbelaar
Zeeuwse babbelaar
1 maand geleden

De politici zullen géén reddende engelen zijn.
Nooit.
Liegen en bedriegen, zijn hun toptalenten.
Rap van tong zijn vele politici. Maar velen
spreken met een fig.gesprkn gespleten tong.
En dan weer de verkeerde richting inslaan.
Achter het kartel aansjokken….Foei, foei.
Waar is jullie eigen karakter?

Elisabeth
Elisabeth
1 maand geleden

Men wilde het niet geloven, maar vanaf het begin was BBB een soort gecontroleerde oppositie. Kijk naar hun stemgedrag in de afgelopen jaren in de Kamer. Altijd mee met wat was voorgeschreven. Men is massaal in de hoax getrapt. De enige manier om een partij op hun waarde te schatten: kijk naar met wie “geheuld” wordt. JA21, nog zo’n nep-partijtje. Ondertussen gaat de vernieling van dit ooit zo aardige land, op volle kracht door.

Zeeuwse babbelaar
Zeeuwse babbelaar
1 maand geleden

BBB….Bayer, de Duitse farmareus e.a.
hebben deze partij onder hun duim.
Een eigen beleid kan BBB niet voeren.
Uhhh, andere partijen eveneens niet meer.
Brussel dicteert en regeert!
De democratie is gestorven.
Is er überhaupt ooit wél een echte
democratie geweest?
Op politiekvlak laat ik me géén oor
meer aannaaien. Allang niet meer!

Pino de anti war bird
Pino de anti war bird
1 maand geleden

Laten we het dan ook maar weer eens hebben over de Co2 hoax…

Rexxor
Rexxor
1 maand geleden

Daarom heeft het dan ook geen zin om te stemmen.
Kleine nieuwe partijtjes komen er nooit massaal door, ook niet de grote FVD, deze wordt de mond gesnoerd of ongeldig verklaard.
De gevestigde partijen laten zich de macht niet afpakken.
En daarbij hebben ze gewoon allemaal niks te zeggen, en moeten ze beleid van Brussel/EU/NAVO/WEF volgen, deze bepalen wat en hoe het gaat in de wereld.
Om echte druk uit te oefenen op regeringen moeten we massaal NIET stemmen, dan pas valt het systeem en raken ze in paniek.
Maar aangezien je NOOIT het domme volk op één lijn kan krijgen, is het resultaat een stukje land op de wereldkaart zonder boeren, telers en industrie.

voortaan Roel G.
voortaan Roel G.
1 maand geleden

“We” hebben heel veel veranderd! Namelijk alles voor de boeren veel beroerder gemaakt door ons stemgedrag. En dat was ook precies waarom we zijn opgericht. En ook precies waarom ook de volgende boerenpartij hetzelfde gaat doen.

Crelis
Crelis
1 maand geleden

Monsanto subsidieerde bbb dus iedereen had het kunnen weten.

John Kuhles
John Kuhles
1 maand geleden

BBB = soort “CDA 2.0” en ja, de meesten die BBB steunen dachten dat het wel beter was dan FVD omdat het ook deels ex-CDA’ers waren die de overstap maakten… en niet beseffen hoe corrupt de WEF-EU-connectie hier is, terwijl FVD als “wappies” werd uitgemaakt.

Zelfs MSM gebruikt soms de kreet “wappies hadden toch gelijk”, terwijl MSM ondertussen zelf niets doet aan de kern van het probleem maar maken het in mijn ogen eger. #NEXIT

Charlotte
Charlotte
1 maand geleden

BBB is gehoorzaam aan het WEF! Uiteindelijk regeert het WEF!.. Die bepalen de regels! 💯‼️👊🤡

Hein
Hein
1 maand geleden

Het hele kabinet is crimineel

Hein
Hein
1 maand geleden

Alles is agenda 2030

Sophie
Sophie
1 maand geleden

Deze man heeft voor 100% gelijk!
Ook de BBB kan niets veranderen in dit van God los geslagen land, met zijn lobbyïsten en ambtenaren kliek die het land regeren en er dus al 30 jaar hun brood aan verdienen.
Er is niet èèn politieke partij die het roer kan omgooien. Ze zijn allen gevangen in het modellen protocol en de geldverslindende EU!
Op de èèn of andere wijze moet ons land kapot gemaakt worden.
Nederland voert een dramatisch beleid met minkukels aan het bewind, die nergens verstand van hebben en alleen uit zijn om over hoogstens 4 jaar een nog rianter baantje te scoren.
Waarom zien wij dat niet en tolereren dit alles?
Wij waren ooit een welvarend en goed georganiseerd land maar sinds de invasie van vreemdelingen is het bergafwaarts gegaan.
Het gaat er niet om die mensen de schuld te geven, het is het BELEID dat niet deugt.
Als wij, als volk niet massaal in opstand komen en de hele kliek in Den Haag verjaagt, is ons land ten dode opgeschreven en hebben wij er zelf schuld aan.

Bas van Stapelberg
Bas van Stapelberg
1 maand geleden

BBB is tuig van de richel

t vrijheid
t vrijheid
1 maand geleden

Wat ook de bedoeling was. Het dictaat EU had een bliksemafleider nodig om de burger te bedriegen.
.

Earthexplorer
Earthexplorer
1 maand geleden

De BBB is zoals Jonathan Krispijn al langer waarschuuwd een vliegevanger partij die ze in zetten om het ongenoegen van de bevolking af te vangen en het beleid weer naar het narratief van het systeem te zetten. bbb steunde ook Usula von der leyen in de Europese unie dankzij hun is zij verkozen voor een nieuwe termijn.

Ze gaan de gedwongen onteigening van onze boeren niet stoppen. Ze zullen het voor de bune wat vertragen. Ze willen onze gezonde voedsel voorziening ontmantelen en vervangen voor gmo gemanipuleerde troep die ons alle ziek maakt.

Nsc mona keijzer dna ja21 het zijn allemaal vliegenvangers. De enige echte oppositie die niet direct gekocht is zit aan de flanken links kleinere partijen als sp pvdd bij1 denk en rechts fvd https://rightsforum.org/kieswijzer-2025/

Alle andere partijen stemmen gewoon mee met genocide en oorlog in het midden oosten.
Wat ze in gaza en zuid lebanon gedaan hebben zijn ze met ons ook van plan ze testen daar uit wat ze hier met een aantal jaar gaan doen naar ons. De ai dictatuur is al een feit in gaza en op de west bank.

https://www.youtube.com/watch?v=Ju8rVbt05Z4&t=3
Ai cameras ai dictatuur met flock cameras , vee cameras ze zien ons als vee. Eerst in de west bank getest op palestijnen nu op ons.
Straks ook drones en 5g netwerken die ons overal volgen https://www.youtube.com/watch?v=CDNc68cvaa4
https://www.youtube.com/watch?v=WEHVIofDFJ4

Zie hier het trukje van wilders en rutte samen de vvd aan meer dan 41 zetels geholpen. De vvd al die jaren al het beleid gegeven wat ze maar wouden de mensen die pvv gestemd hebben kregen niets. Als al die mensen fvd of sp hadden gestemd hadden ze meer gekregen in beleid dan met wilders
https://m.youtube.com/watch?v=Qbcgvbce6Do

Greetje
Greetje
1 maand geleden

Een oude rijm van mijn vader dreigt verloren te gaan.

Neemt ge een Hollands boer zijn guldens af.
Zijn stuivers en vier duiten.
Dan heeft hij nog zijn vette klei.
En staat er bij te fluiten.

Bowa
Bowa
1 maand geleden

, dezelfde lobbygroepen zijn ook diegene die processen TEGEN de overheid spannen om toch iets te doen aan die verzonnen stikstof crisis, zij zijn het die ervoor betaald worden om ons leven, en misschien dat van hun onwetende zichzelf, zuur te maken. De who wil ons uithongeren omdat we dan betere slaven zouden zijn, meer is da ni.

Nog niet!
Nog niet!
1 maand geleden

Kan het niet lezen. Is afgeschermd.

Marian
Marian
29 dagen geleden

Ben benieuwd

Back to top button
46
0
We lezen graag je reactie!x