Een staatscommissie onder leiding van VVD’er Johan Remkes pleit voor een bindend referendum als manier om onze democratie te versterken.
De staatscomissie is er gekomen op initiatief van de Eerste Kamer, die op dit moment moet besluiten over de afschaffing van het referendum.
“In Den Haag regeert de angst voor de bevolking, dat zien we bij het referendum,” reageerde SP-Kamerlid Ronald van Raak.
Tegenover de kiezers
“Politici lijken bang voor de mening van mensen,” vervolgde hij. “Het bindend referendum is van tafel gehaald en het raadgevend referendum wordt door D66-minister Ollongren afgeschaft.”
Hij vindt dat we het advies van de staatscommissie serieus moeten nemen omdat het laat zien dat het referendum belangrijk is voor het vertrouwen van mensen in de democratie.
“Drie keer zei de bevolking ‘nee’, maar zei de politiek ‘ja’,” aldus Van Raak. “Telkens stond de Kamer tegenover de kiezers.”
Helemaal niet wil
Volgens premier Rutte is ‘het referendum niet te verenigen met onze vertegenwoordigende democratie’, maar bijna alle landen in Europa hebben een referendum, behalve België en Bosnië.
“De Europese markt, de invoering van de euro, het verlies van democratische zeggenschap, het zijn zaken die een groot deel van de Tweede Kamer heeft gesteund, maar een meerderheid van de bevolking helemaal niet wil,” zei Van Raak.
Boosheid
In Den Haag is onderschat hoe diep de boosheid ging over het negeren van het ‘nee’ in het referendum over de Europese Grondwet en hoe dit het vertrouwen in de politiek heeft aangetast, legde hij uit.
Dit wantrouwen was nog altijd aanwezig tijdens het referendum over het Verdrag met Oekraïne in 2016.
“Het is pijnlijk dat bij het referendum over de Sleepwet veel politici vooraf al aangaven de uitslag te zullen negeren,” besloot Van Raak.
Foto: Tukka Wikimedia Commons
[SP]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Voormalig CIA-officier waarschuwt: er zijn 1000 “Al Qaida-terroristen” in ons land voor volgende aanval
President Obama: “Groot deel wereldleiders compleet gestoord”
Zijn deze Japanse ruïnes de sleutel tot een verzonken beschaving? Aanwijzingen stapelen zich op
Artsen: Waarschuw mensen voor ‘heftige’ bijwerkingen coronavaccin
‘We worden genaaid door de energiemaatschappijen, het is te krankzinnig voor woorden’
Rutte 10 jaar de ‘baas’: dit zijn 9 glasharde leugens waar hij mee wegkwam
Camera SpaceX-satelliet legt mysterieus object vast. Bekijk de beelden
Help ons Helpen | Kerst voor iedereen – OPROEP
Tucker Carlson legt uit hoe de eliteklasse duivelse rituelen uitvoert in ruil voor macht