De organisaties die opkomen voor belangen van zieke patiënten worden soms voor een groot gedeelte gefinancierd door de farmaceutische industrie.
De patiënt wordt hier vaak niet over geïnformeerd en dat is een kwalijke zaak, aldus deskundigen in RTL Nieuws.
Uit onderzoek naar de bedragen die naar patiëntenorganisaties gaan blijkt dat de 15 grootste farmaceutische bedrijven in 2010 voor 1,7 miljoen euro in de patiëntenclubs hebben gestoken.
Afhankelijkheid van medicijnfabrikanten
Zo wordt het Longkankerinformatiecentrum bijna totaal (96%) gesponsord door de dubieuze geldschieters. De grootste bedragen gaan naar het Astmafonds (€ 256.900), de Diabetesvereniging (€ 178.391) en het Nationaal MS Fonds (€ 129.000).
De top 5 grootste sponsoren in 2010 is als volgt: Sanofi (€ 315.000), Pfizer (€ 228.801), AstraZeneca (Goldman Sachs, € 184.029), GSK (James Murdoch, € 141.287) en Novartis (€ 134.150).
Tot de top 3 grootste ontvangers in 2010 in percentage van het totale budget behoren naast het Longkankerinformatiecentrum (96%) de Stichting Anoikis Beheer (71%) en de Osteoporose Vereniging (30%).
Zo komt van het sponsorgeld bijvoorbeeld iemand van de grote farmaceut Baxter bij de hemofilievereniging NVHP te werken die advies uitbrengt ‘over hoe de vereniging voor de toekomst weer gezond en veerkrachtig kan worden’.
Vraagtekens
Ruud Coolen van Brakel van het Instituut Verantwoord Medicijngebruik noemt dit soort sponsoring in natura ‘dubieus’. Dit zien we vaker gebeuren en daar stellen we wel wat vraagtekens bij, voegt hij toe.
Hoogleraar Frits Rosendaal van het Leids Universitair Medisch Centrum schrikt van de grote bedragen die de farmaceuten naar patiëntenorganisaties sluizen. “Wat daar mis aan is, is dat patiëntenverenigingen het belang van de patiënt verdedigen en door dit soort sponsoring zou het beeld kunnen ontstaan dat dat niet zo is,” legt hij uit.
Bron en overzichten: RTL.nl
Gerelateerd: Probeert de farma-industrie ons allemaal ziek te verklaren?
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Vrouw van advocaat Arno van Kessel over arrestatie: ‘Het was een zeer intimiderende en traumatische ervaring’
Van UFO’s tot telekinese: De meest opvallende documenten in het opengestelde CIA-archief
Deze 4 voedselingrediënten kun je beter vermijden
Marion Koopmans geeft toe: test ’toont geen besmettingen aan’
Prof. Bhakdi legt in enkele minuten uit waarom de vaccins niet werken en nooit zullen werken
Neuroloog trekt fel van leer tegen OMT-lid: ‘De ongelofelijke hufter’
Amerikaanse overheid ‘werkt samen met twee buitenaardsen’
Klimaatwetenschappers komen in verzet. Waarom de apocalyptische beweringen over klimaatverandering fout zijn
Hongarije wil alle door George Soros gefinancierde groepen het land uitgooien