Hoogleraar Stef Aupers van de KU Leuven heeft zich verdiept in het netwerk van complotonderzoekers in Nederland.
Zijn conclusie: de aanhang is groot.
In Nederland wonen veel complotonderzoekers, blijkt uit een enquête die hij hield onder circa 1300 respondenten.
Inside job
Bijna een derde van de ondervraagden denkt dat 9/11 een inside job was.
Zo’n 13 procent is van mening dat de maanlanding nep was. Bijna een vijfde zegt dat vaccinaties schadelijk zijn.
Aupers merkt op dat het huidige complotdenken vooral is gericht op de elite, de farmaceutische industrie, politici en vaccins.
Kleine elite
Dit complot gaat over mensen die aan de basis van onze democratie staan en dat verklaart de morele paniek die nu overheerst, aldus de hoogleraar.
“De theorie rondom 9/11 is daarvan het ideale voorbeeld,” zegt hij tegen de Volkskrant. “Het idee dat niet Al Qaida, maar Bush zelf achter de aanslag zat.”
Onderzoek van een collega van hem, Peter Achterberg van de Universiteit van Tilburg, toont aan dat er volgens complotonderzoekers een kleine elite is die bepaalt wat waar is en wat niet.
Uitzoeken
Het huidige complotdenken begon in Nederland volgens Aupers met de Bijlmerramp en de moord op Pim Fortuyn.
Soms kan er wat inzitten, zegt Aupers: “De gematigde theorieën over de farmaceutische industrie, ga dat eens uitzoeken. Er gebeuren genoeg problematische dingen.”
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






‘Een hele grote groep patiënten krijgt chemotherapie voor niks, maar er wordt wel heel veel geld aan verdiend’
Archeologische verrassingen na olieramp BP
VN-gezant publiceert rapport over excessief politiegeweld in Nederland, regering geeft niet eens reactie
Massale protesten laten zien: wereld heeft buik vol van coronapas en vaccinatieplicht
Europarlementariër krijgt inzage in EU-censuurdossiers, die ook over Nederland gaan: ‘Het is erger dan je dacht’
Onbekend object vastgelegd boven vulkaan Popocatépetl
Tsjernobyl van Europa: Italiaanse maffia begraaft gif in akkers waar Nederlandse groenten worden gekweekt
Vrouw riskeert 30 jaar gevangenisstraf omdat ze cannabisolie gebruikt tegen ziekte van Crohn
Vrije energie bevestigd door wetenschappers