De Andere Krant sprak met vijf boeren die kozen voor de ‘woest aantrekkelijke’ uitkoopregeling die de overheid aanbiedt. Ze kwamen terecht in een grillige, bureaucratische mallemolen met vaak bizarre en pijnlijke financiële gevolgen. Het vijftal is slechts het topje van de ijsberg.
Boer Wim Timmermans vertelt dat het leed onder boeren veel groter is dan naar buiten komt. “Voor sommigen is het een trauma. Wij zijn er open over, maar veel boeren zien het als een nederlaag. Het voelt voor hen alsof ze de pijp aan Maarten geven. Het lijkt alsof het systeem vooral bezig is boeren weg te pesten.”
De boeren moeten ook nog de sloop betalen en daarnaast is er een hoge belastingdruk. “Je krijgt geld en vervolgens moet je de helft weer afdragen aan de Belastingdienst. Je koopt boeren uit en plukt ze vervolgens kaal,” zegt boerin Elien Elshof.
Verschrikkelijk
De uitkoopsom wordt door de Belastingdienst opgeteld bij het inkomen en als dusdanig belast.
De Andere Krant sprak ook met Allard Andela van Stichting Landbouw Natuur (SLN), die een gratis tool heeft ontwikkeld om boeren inzicht te verschaffen in deelname aan de uitkoopregeling of wat eventuele onteigening betekent.
Hij vindt het uitkoopbeleid verschrikkelijk. “Negentig procent van de Natura 2000-gebieden heeft geen stikstofprobleem.”
Onbegrijpelijk
Volgens hem is de regeling eenrichtingsverkeer: je saneert bedrijven die nooit meer terugkomen, zonder dat de natuur er per se mee geholpen wordt en het kost klauwen met geld.
Andela vindt het dan ook onbegrijpelijk dat de sanering in de boerensector in Nederland nog politieke steun krijgt.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Meer dan een zoetstof? Gefermenteerde stevia doodt kankercellen in labtests
‘Worden al deze luchthavens geleid door incapabele idioten of is dit een draaiboek van de Great Reset?’
“Er komt een nieuwe recessie aan door domme acties van de EU”
Tweede Sfinx onder het zand van Gizeh? Nieuwe scans zorgen wereldwijd voor ophef
Kijk: Hoe belastinggeld via het WEF wordt ingezet om de rechten van diezelfde belastingbetalers te beperken
Vrouw geneest van ziekte van Crohn na behandeling met cannabisolie
Trump haalt ongenadig hard uit naar media in persconferentie en promoveert CNN naar ‘zeer nepnieuws’
Boek: Russische marine heeft geregeld aanvaringen met onderwateraliens en UFO’s
Koude kernfusie: Gaat Andrea Rossi de energiemarkt veroveren?