Een Oekraïense drone heeft in de Russische regio Brjansk een bus getroffen met een jeugdvoetbalteam uit Wit-Rusland. Daarbij kwam een vrouwelijke begeleidster om het leven en raakten zeven mensen gewond — vijf van hen kinderen.
Kinderen keken tekenfilms op het moment van de inslag
De bus was onderweg naar een trainingsverblijf in een kustplaats aan de Zwarte Zee. Aan boord bevonden zich 44 passagiers, waaronder 28 jonge sporters. Kort voor de aanslag hadden de begeleiders tekenfilms opgezet voor de kinderen. Moeder Natalia, één van de ouders die de groep begeleidde, vertelde aan videopersbureau Ruptly dat de kinderen nog aan het lachen waren toen de explosie plaatsvond. Direct daarna brak paniek uit. Haar eigen kind raakte ernstig gewond.
Begeleidster laat twee dochters achter
Het dodelijke slachtoffer is Victoria Gorosjko. Zij reisde samen met haar man, die als trainer aan het jeugdteam verbonden was. Ze laat twee dochters achter. Ruslands voormalig Mensenrechtencommissaris Moskalkova omschreef de aanslag als een daad die ‘buiten iedere menselijke moraal valt’.
“Natalia, one of the mothers who accompanied the children’s team from Belarus to Gelendzhik (on Russia’s Black Sea coast), told Ruptly that shortly before the attack, cartoons were turned on for the children. According to her, they started laughing, and at that moment there was… https://t.co/k4UrmYBdtg pic.twitter.com/Q0i2Wc2Pbs
— Eva Karene Bartlett (@EvaKBartlett) June 18, 2026
Wit-Rusland veroordeelt aanslag, Oekraïne ontkent betrokkenheid
Het Wit-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de aanslag formeel veroordeeld als ‘een nieuwe terroristische daad gericht tegen burgers’ en heeft Kiev om tekst en uitleg gevraagd. Oekraïne ontkent dat er op dat moment en in die regio Oekraïense drones operationeel waren. Een bekende tactiek in dit conflict: ontkennen totdat bewijs onweerlegbaar is — of simpelweg zwijgen totdat de aandacht verschuift.
Patroon van aanvallen op burgers
De aanval op de bus in Brjansk staat niet op zichzelf. In dezelfde periode werd ook een auto met een zwangere vrouw en twee kinderen beschoten op dezelfde weg — zij overleefden het ternauwernood. In de regio Belgorod werden op één dag 79 nederzettingen aangevallen door Oekraïense drones, met één dode en zes gewonden tot gevolg. In Koersk vloog een tankstation in brand na een droneaanval, waarbij één persoon omkwam en twee gewond raakten.
Eerder werden ook al aanvallen gemeld op een bus richting de Krim, waarbij acht doden vielen, en op een trein op de Krim, met één dode en drie gewonden. Politiek analist Joeri Svetov stelt onomwonden dat er sprake is van een systematisch terreurprogramma gericht op de Russische burgerbevolking, uitgevoerd met actieve steun van westerse partners.
Nederlandse media stiefmoederlijk
In Nederland werd de aanslag op de bus met de Wit-Russische kinderen slechts in een handvol zinnen afgedaan. Geen achtergrond, geen context, geen analyse. De dood van een vrouw die haar man vergezelde op een sporttrip met kinderen, de paniek aan boord, het gewonde kind van moeder Natalia — het haalde het nieuws amper. Dat terwijl de aanval alle kenmerken vertoont van een doelbewuste aanslag op een burgerdoelwit: een herkenbare bus, een bekende route, overdag, met tientallen kinderen aan boord.
De vraag die westerse redacties zichzelf zouden moeten stellen: waarom geldt voor sommige kinderslachtoffers wel verontwaardiging en voor andere niet? Het antwoord op die vraag zegt meer over de staat van onze journalistiek dan over de aard van het conflict zelf.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Coronamaatregelen ‘hebben niets te maken met bestrijding Covid-19’
Kamerbrief staatssecretaris De Vries des te schokkender: 353 overleden toeslagenkinderen onder de 5 jaar
Niburu organiseert ‘Disclosure op Wereld UFO Dag’
De Jonge: iedereen moet booster halen om omikrongolf te voorkomen (maar ik weet niet hoe ziekmakend de mutant is)
Trump-adviseur Peter Thiel is nu het belangrijkste lid van de geheimzinnige Bilderberggroep
De Telegraaf waarschuwt: complotdenken is heel gevaarlijk!
Botbreuken door bruut politiegeweld in Bilthoven: ‘Hier zit ik nog maanden mee’
Nieuwe Kamervragen over relatie kabinet met World Economic Forum: ‘Onderste steen moet boven’
50.000 ton afval van windmolens gedumpt op de vuilnisbelt. De mythe van de ‘groene’ energie doorprikt