
Fabrikanten van gasketels hebben niet eerder zoveel installaties verkocht in Nederland als afgelopen jaar. Een jaar ervoor verviel de aansluitplicht voor nieuwbouw, maar consumenten kozen toch in grote meerderheid voor een cv-ketel. Het is een verrassende ontwikkeling, omdat het kabinet iedereen aan de warmtepomp wil.
Het aantal gasketels steeg in 2019 met 4 procent ten opzichte van het jaar ervoor naar 446.000, schrijft Vakblad Warmtepompen. De verkoop van cv-ketels steeg zelfs harder dan de warmtepompmarkt groeide. Fabrikanten van warmtepompen verkochten in 2019 zo’n 10.000 toestellen, terwijl de cv-ketelmarkt een plus liet zien van 18.000 exemplaren.
Volgens experts heeft dat te maken met het prijsverschil. Voor een gasketel betaalt u inclusief installatie tussen de 1000 en 2000 euro. Een warmtepomp kost al gauw tussen de 4000 en 25.000 euro. Dat bedrag is overigens exclusief isolatie en een nieuw afgiftesysteem.
Verrast
Voorzitter Frank Agterberg van de Vereniging Warmtepompen zei tegen Installatie.nl dat de rek eruit is bij de markt voor vroege overstappers. Hij voegde toe dat het lastig concurreren is tegen gas nu de gasprijs zo laag is.
De gasprijs is afgelopen week opnieuw hard gedaald. Europese gasvoorraden zwellen aan door overproductie, zwakke vraag en een zachte winter. Dat vergroot de kans dat de gasprijzen net als olie negatief kunnen worden.
Voorzitter van fabrikantenkoepel NVI Henk Sijbring reageerde verrast op de cijfers: “De rol van de cv-ketel lijkt minder uitgespeeld dan mensen misschien veronderstellen.”
Niet bij mij!
Wij zijn ook een nieuwe aan het bestellen. Toen de verkoper meldde dat de CV ketels als een dolle gaan antwoordde ik dat dat heel logisch is want we gaan niet van het gas af. Het is simpelweg onhaalbaar. Hij sputterde tegen maar ik maakte meteen duidelijk dat hij bij ons echt niet met die nepgroene onzin moest aan komen. Meneer moet gewoon verkopen van de baas, dus hij ging er maar niet tegen in. Wonderlijk hoe je mening er kennelijk niet zo heel toe doet. Aan de andere kant, de schoorsteen moet natuurlijk wel blijven roken. Daar ben ik het dus helemaal mee eens!
In die 10 jaar tot 2030 heb je waarschijnlijk genoeg bespaard om een electrische warmtepomp te kunnen betalen.
Wie verzint het toch om gas te bannen? Wat willen ze dan in de plaats? Lachgas?
De flauwe kul over de mens en het klimaat mag je laten varen en eens verder te kijken dan uw neus lang is. Nooit gehoord van Solar Particle Forcing space weather climate forcing? Het elektrisch ontladingsveld tussen aarde en zon en zijn invloed op het weer, wolken, stormen en bliksem. Dan zou je al lang weten dat de mens niet de oorzaak is van het veranderende klimaat maar de ZON. Al jaren weet men dat maar het IPCC weigert rekening te houden met de zon en kosmische straling. Nochtans als je naar het weer op alle planeten en manen bekijkt weet je dat er eveneens veranderingen zijn. Nog sterker en ingrijpender tot 18 graden Celsius. We kunnen eveneens verwachten dat de zon mogelijk in de nabije toekomst zal veranderen in een mini nova. Dit betekent een kortstondige hevige opwarming om daarna in ijs te verdwijnen.