In de Verenigde Staten signaleren artsen een opvallende ontwikkeling: een groeiend aantal patiënten weigert bloedtransfusies wanneer het bloed afkomstig is van gevaccineerde donoren. Deze trend komt voort uit wantrouwen tegenover COVID-19-vaccins.
Onderzoekers van het Vanderbilt University Medical Center brachten de situatie in kaart en documenteerden in een studie vijftien gevallen waarin patiënten of hun families expliciet vroegen om bloed van ongevaccineerde donoren. Opvallend is dat het in de meeste gevallen ging om kinderen en tieners.
Sinds de COVID-19-pandemie zien ziekenhuizen vaker verzoeken voor zogenoemde ‘gerichte donaties’, waarbij patiënten specifiek bloed willen ontvangen van bekende, ongevaccineerde donoren. Deze wens is vaak gebaseerd op de overtuiging dat gevaccineerd bloed onveilig is. Mensen vrezen dat zij via een transfusie vervelende bijwerkingen zoals myocarditis kunnen oplopen.
De discussie speelt zich af tegen de achtergrond van een aanhoudend bloedtekort in de Verenigde Staten. Hoewel ongeveer 60 procent van de bevolking in aanmerking komt om bloed te doneren, doet slechts 3 procent dat daadwerkelijk.
Het Rode Kruis
Gezondheidsorganisaties, waaronder het Amerikaanse Rode Kruis, beweren dat bloed van gevaccineerde donoren veilig is. Zij stellen dat er geen medische reden bestaat om onderscheid te maken tussen gevaccineerde en ongevaccineerde donoren.
Datzelfde Rode Kruis haalde na de verwoestende aardbeving in Haïti in 2010 honderden miljoenen dollars op. Een kwart van de donaties, zo’n 124 miljoen dollar, ging op aan het Rode Kruis zelf, in plaats van hulp aan Haïti, ontdekte de Amerikaanse senator Chuck Grassly, die een jaar lang onderzoek deed naar het agentschap.
De senator startte zijn onderzoek nadat NPR en ProPublica onthulden dat het Rode Kruis slechts zes (!) huizen had laten bouwen in Haïti, hoewel het bijna een half miljard dollar had ingezameld en als doel had om meer dan 130.000 huizen te bouwen. Dat was vast een metafoor.
Na de verwoestende orkaan Sandy eind 2012 haalde het Rode Kruis 300 miljoen dollar op voor de slachtoffers. De organisatie weigerde te zeggen hoe al dat geld precies is besteed. Toen ProPublica een Woo-verzoek indiende om inzage te krijgen in de uitgaven, schakelde het Rode Kruis een duur advocatenkantoor in om tegengas te geven.
Dat Rode Kruis dus. Ze kunnen hun naam beter veranderen in Rothkreuz.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.






Belgische zorgmedewerkers staan op tegen ’tirannieke regering’: ‘Het is vijf over twaalf’
Omega 3 werkt echt. Eet meer van dit lekkers en darmkanker heeft veel minder kans
‘Ook het kabinet-Rutte zaait corona-angst. Dit moet stoppen’
Je moet heel goed kunnen liegen, dat hoort erbij. Zo draaien politici de burgers een rad voor ogen
Oud-minister Bomhoff kraakt Kaag en haar beleid: ‘Ik vind het een ramp’
Amerikaanse interventie in Syrië moet per direct stoppen. Al bijna 70.000 mensen ondertekenden deze belangrijke petitie
Ons sterrenstelsel zit mogelijk vol met buitenaardse micromachines. Zo kunnen we ze spotten
Thaise politie verwijdert dranghekken uit solidariteit met betogers
Heksen mogen in Swaziland niet hoger vliegen dan 150 meter