Er is een grootschalig onderzoek ingesteld naar één van de grootste medicijnproducenten ter wereld nadat het farmaconcern verzuimde te melden dat 15.000 patiënten waren bezweken terwijl ze medicijnen gebruikten.
De Zwitserse farmareus Roche verhulde daarnaast 65.000 gevallen van bijwerkingen die waren gemeld door patiënten.
Het gaat om medicijnen die de afgelopen 15 jaar in de Verenigde Staten zijn gebruikt om borstkanker, darmkanker, hepatitis B en huid- en oogaandoeningen te behandelen. In Amerika is sterfte door misbruik van medicijnen doodsoorzaak nummer één, aldus de Leuvense toxicoloog Jan Tytgat.
Nalatigheid
Tot dusverre is er geen direct bewijs gevonden voor een verband tussen de problemen en de medicijnen van Roche, maar verschillende geneesmiddelenwaakhonden zeggen dat ze de zaak zeer serieus nemen.
Het bedrijf moet alle 80.000 gevallen individueel gaan onderzoeken. Naast de Britse autoriteiten heeft ook het Europees Geneesmiddelenbureau EMA laten weten actie te zullen ondernemen naar aanleiding van de nalatigheid van Roche.
Enorme aantallen
De sterftegevallen en bijwerkingen werden gemeld bij een callcenter van de Amerikaanse dochteronderneming van Roche, Genentech. Er werd niets met de meldingen gedaan. In sommige gevallen werden de meldingen opgeschreven en in een doos gestopt. Roche realiseerde in 2010 een winst van bijna 8 miljard euro.
Een woordvoerster van het Europees Geneesmiddelenbureau zei dat zelden dergelijke informatie over patiënten naar buiten wordt gebracht. We nemen dit zeer serieus, het gaat om enorme aantallen, aldus de zegsvrouw. Een gerechtelijk onderzoek naar Roche wordt niet uitgesloten.
Markt
Naast Herceptin en Lucentis wordt ook gekeken naar de medicijnen Avastin (darm- en borstkanker), Tarceva (longkanker), Rituxan (non-Hodgkinlymfoom), Alteplase (beroerte), Actemra (reumatoïde artritis), Pegasys (hepatitis B) en Raptiva (psoriasis). Als blijkt dat de medicijnen inderdaad niet veilig zijn kunnen de autoriteiten besluiten ze van de markt te halen of artsen op de hoogte brengen van de gevaren.
“De veiligheid van patiënten is van essentieel belang voor Roche. We erkennen de bezorgdheid die is ontstaan bij mensen die onze medicijnen gebruiken. We hebben de meldingen niet bewust achtergehouden en verlenen onze medewerking aan de autoriteiten,” zei Roche in een verklaring.
Bron: Dailymail.co.uk
Gerelateerd:
- GlaxoSmithKline schikt ‘grootste farmafraude in geschiedenis VS’
- Farmaconcern Merck ontmaskerd wegens vaccinfraude
- ‘Onderzoekers medicijnen houden bewust bijwerkingen achter’
- Waarom farmafraude en medicijnrisico’s zelden in het nieuws komen
- Het bedrog van kankerbestrijding (video)
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Media blackout: Canadezen winnen rechtszaak tegen Bank of Canada
Ministerie van Fleur Agema houdt weekrapportages bijwerkingencentrum Lareb achter
Baudet zorgt voor vuurwerk in Kamer: ‘Het hele verhaal klopt van geen kant’
Het ‘nieuwe normaal’: jonge mensen sterven aan lopende band in hun slaap
Nieuwjaarsboodschap De Jonge haalt oude wonden open: ‘Laffe domheid en totalitaire verwaandheid’
Alienjager spot vliegende schotel-achtig object in maankrater. Is dit een enorm ruimteschip?
Dr. Korotkov: Energievelden wetenschappelijk gedocumenteerd
Overweldigende respons op project voor leylijnen
Bijwerkingen medicijnen zorgen elk jaar voor 40.000 ziekenhuisopnames, maar 98 procent van de gevallen wordt NIET gemeld