Buitenland

Historicus legt uit waarom ideologie van Duitse nazipartij ‘links was eerder dan rechts’

Help door dit artikel met iederen die je kent op je social media te delen!

Jurist en historicus Joren Vermeersch schreef woensdag op Twitter dat de NSDAP, de Duitse nazipartij, nadrukkelijk links was. Vervolgens kreeg hij ‘links Twitterland’ over zich heen.

Vermeersch blijft bij zijn stelling dat de NSDAP op verschillende vlakken links was eerder dan rechts.

---Lees verder na dit advertentieblokje---

Hij noemt een aantal punten die de ideologie van de NSDAP maken tot ‘links-fascisme’, waaronder het totaal ondergeschikt maken van het individu aan het collectief, het ideaal van de maakbare samenleving, het bestrijden van de onafhankelijkheid van de kerk, het ondergraven van het ouderlijk gezag, overheidsaansturing van de economie, afkeer van vrijhandel en een hoog overheidsbeslag.

Niet plots ‘rechts’

De historicus wijst erop dat het etnisch superioriteitsdenken de NSDAP niet ‘rechts’ maakt. Het feit dat de partij andere linkse bewegingen actief vervolgde, maakt haar evenmin rechts. Racisme is links noch rechts, stelt Vermeersch.

Als voorbeeld noemt hij de bestrijding van mensjewieken en trotskisten tijdens de Russische burgeroorlog. “Dat maakte de bolsjewieken niet plots ‘rechts’.”

Eerder bleek al uit een analyse van het partijprogram van de NSDAP dat Hitler links was, zo schreef het Zwitserse weekblad Die Weltwoche. De oprichters van wat later de NSDAP zou worden, waren afkomstig uit de linkse arbeidersbeweging.

Vanaf links

Anton Drexler, een slotenmaker, richtte de Vrije Arbeidsvereniging voor de Goede Vrede op om Duitse arbeiders te werven voor het Duitse leger.

Gottfried Feder, de economische goeroe achter de NSDAP, legde later uit dat hij zich ‘vanaf links’ bij de Duitse Arbeiderspartij – de voorloper van de NSDAP – had gevoegd. Zij combineerden nationalisme en socialisme in hun program om de arbeidersklasse aan zich te binden.

Vanuit het oogpunt van de welgestelde burgerij bekeken, was Hitler links, zo schreef de bekende Duitse publicist Sebastian Haffner.

Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek

Interessant

4.9 80 stemmen
Artikel waardering

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

72 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Maxime
Maxime
3 jaren geleden

Het verschil tussen links en rechts was de naam boven de ingang. Arbeit macht frei of proletariers aller landen verenigt u.

IFF
IFF
3 jaren geleden

Het kwaad is altijd vanuit linkse hoek gekomen, ook nu nog, daar twijfelt niemand meer aan.

Ron
Ron
3 jaren geleden

We zien dezelfde instelling bij het WEF en de EU te Brussel. Ze noemen het democratisch maar vergaderen ondertussen hoe ze democratie kunnen verminderen of vernietigen. Zie bijvoorbeeld waar de WHO mee bezig is. Iedereen die tegen deze vereniging van onverkozenen stemt moet direct on hold gezet worden, rekeningen geblokkeerd en tittels afgenomen. Op het net zijn ze met net heztzelfde bezig waarbij nu vage termen gebruikt worden die men op alle manieren kan interpreteren als land en nieuwe wetgeving maken zoals Hitler en SS de bevolking dicteerden.

Marc
Marc
3 jaren geleden

D66 en GroenLinks tonen in verregaande mate dezelfde trekken

Guus Velraeds
Guus Velraeds
3 jaren geleden
Exegese
Exegese
3 jaren geleden

Nazisme is links, zeker weten !

Nog niet!
Nog niet!
3 jaren geleden

Om te beginnen zijn Links en Rechts niet echt gedefinieerde begrippen. Net zo als God ook nooit goed gedefineerd is en was. Waar het om gaat is dat als er in het openbaar wordt gesproken over extreem rechts dat men dan bedoeld het Facisme en het Nazi-dom. We zullen dus moeten communiceren met de woorden die de meerderheid van de bevolking begrijpt. Dat wil zeggen: Als je de achtergronden en handels wijze van b.v. het WEF analyseert dan spreken we van een voortzetting van het Nazi-dom en daarmee o.a. ook de behoefte Rusland te elimineren en de vrij gekomen gebieden te adopteren. Daarom moeten we dit kabinet inclusief het ondersteunend kartel van GL, PvdA en Volt aanmerken als extreem rechts dus als uitvoerders van een Nazi-plan. In de volksmond staat rechts voor slecht en links voor goed. Dus ook daarom moeten we deze misdadigers-groep rechts noemen. Wil je toch links apart benoemen noem het dan een groep mensen die zichzelf verrijkt ten kosten van anderen. Dus extreem kapitalistisch. In tegenstelling van Liberaal kapitalisme. Het gaat dus om beeld vorming en niet over een serieuze analyse wie wel of niet links of rechts is. Daar hebben we niets aan. Trap dus niet in het verhaal van Joren Vermeersch  en Sebastian Haffner.

nou en!
nou en!
3 jaren geleden

socialisme is gewenst gedrag afwingen!!en een aanval op het individu.

Sherma
Sherma
3 jaren geleden

Mee eens met Joren, deze keer. Joren is ook pro-Oekraïne.. Dus eigenlijk voor de (azov)nazi’s, heeft hij misschien nog niet door.

Join de Discussion
Join de Discussion
3 jaren geleden

Wat ik gelezen heb en voor mij totaal nieuw is: Hitler heeft zich vanaf zijn begin 100% ingezet voor de Duitse burgers, die in een enorme malaise en werkloosheid zaten. Dat deed Hitler zeer goed door de bankrente af te schaffen. Dat zeer kwaad bloed zette bij de private bankiers. Alleen al het niet-meer-rente-betalen zorgde ervoor dat het weer bergopwaarts ging met de Duitse bevolking na WO I….enz..

Hans
Hans
3 jaren geleden

‘ondergeschikt maken van het individu aan het collectief, het ideaal van de maakbare samenleving, het bestrijden van de onafhankelijkheid van de kerk, het ondergraven van het ouderlijk gezag, overheidsaansturing van de economie, afkeer van vrijhandel en een hoog overheidsbeslag’.
Nou, ik mag het zeker niet zeggen, maar als ik naar een politieke partij in Den Haag kijk, begin ik toch bedenkelijk te kijken. Alleen de afkeer van vrijhandel zie ik niet, maar de rest, denk ik, wel.

gerritje
gerritje
3 jaren geleden

dat ze links (vooruitstrevend) of rechts (behoudend) zijn maakt niet zo veel uit voor extremisten , zo lang ze de grootste aanhang maar hebben en volgzame klootjes hebben die alles doen voor hun eigenbelang
daarom zie je dat ze continu groepen creeeren en tegen elkaar opzetten en de grootste groep krijgt dan hun steun (geld) en mogen in ruil voor zeggenschap hun plannen er door drukken

Join de Discussion
Join de Discussion
3 jaren geleden

Reactie op mijn opmerking hieronder: Ik vroeg mij laatst af waarom “mein Kampf” verboden leesvoer is? Is dat net zoiets als er nu gebeurd met censuur ???

Jeff
Jeff
3 jaren geleden

Precies … Nationaal Socialisme

Loek
Loek
3 jaren geleden

Ideologisch totalitairisme is altijd links geweest.Deze man heeft gelijk

Madeliefj
Madeliefj
3 jaren geleden

Ik denk dat zij de macht. willen hebben dan ga je iedere z.g.n. tegenstander de weg afsnijden ,dus het beste is recht vooruit.

ludo
ludo
3 jaren geleden

dit is geen nieuws, dat is al lang geweten dat de nazies linkse ideeën hadden,
het heeft zelfs al vernoemd geweest in het EU parlement door een Engelse politicus die aldaar ook het halve parlement over zich heen kreeg.
maar als alle linkse stemmers rechts de kans zouden geven om mee te regeren dan zouden ze sneller wakker worden en beseffen dat ze hun hele leven verkeerd hebben gestemd.

WaakVlam - Steve Schaisse
WaakVlam - Steve Schaisse
3 jaren geleden

Ik zie wel een grote vergelijkenis met de Wewelsburg van Heinrich Himmler en nu met het WorldEconomicForum van KlauSSchwab.
In eerste instantie blijkt alles onschuldig, en dan gaat alles stapje voor stapje totdat de hel losbarst en het volk het dupe is…
H.Himmler : Von hünerbauer bis Henker/Scharfrichter…
K.Schwab : Von heilort bis Nazi veranstaltungen im Davos…
Alles zusammen gerechnet ist es die NSDAP…
Powered by Dolf Liter…

Er is in dit land geen plek voor censuur
Er is in dit land geen plek voor censuur
3 jaren geleden

Dit bewijst dat de idioten die denken dat de nazi’s rechts waren dus het verschil tussen links en rechts niet kunnen duiden en dat die dwazen hiermee zichzelf dus automatisch voor welke discussie dan ook gediskwalificeerd hebben.
SOCIALISME=LINKS. Dus ook ; Nationaal socialisme=Links.
ALLE totalitaire regeringsvormen in de geschiedenis van de mensheid waren linkse regeringsvormen.

In de politiek geldt :

Links=veel overheid=veel macht voor de overheid=weinig vrijheid voor het volk (totalitair=totale almacht, de overheid legt GEEN verantwoording aan het volk af, sterker nog het volk legt volledige verantwoording af aan de overheid).

Rechts=weinig overheid=weinig macht voor de overheid=veel vrijheid voor het volk(de overheid legt volledige verantwoording aan het volk af. Het volk legt GEEN verantwoording aan de overheid af).

Wat gaan ze straks beweren, dat mannen vrouwen kunnen zijn en andersom ?
Of dat oorlog vrede is en goed slecht is of dat Zelenky een held is en Putin een boef ?

Berend
Berend
3 jaren geleden

Hoe valt dit dan te rijmen met de steun van de elite van Duitsland, de grote bedrijven zoals autofabrikanten en de chemie? En de machtigen die achter Hilter stonden om dat hij de Sovjet-Unie aanviel? En de linkse politieke gevangenen?

Thoughtful
Thoughtful
3 jaren geleden

Het mag duidelijk zijn dat elk totalitair bewind leentjebuur speelt bij de ideologieën van zowel “links” als “rechts” zolang het voor hun doelstellingen te gebruiken is.
Overigens is het denken in termen “links”, “midden”, en “rechts” slechts bedoelt om mensen in een hokje te stoppen zodat het hanteerbaar gemaakt kan worden.
Er hoeft alleen maar gekeken te worden naar regeringen en partijen die totale controle door de staat na ijveren of de zelfbeschikking van de bevolking en het individu.

Haat_de_fascistische_overheid
Haat_de_fascistische_overheid
3 jaren geleden

Ik heb een aantal jaren geleden ook al een artikel geschreven op commonsensetc dat het fascisme een puur linkse ideologie was: het is collectivistisch, anti-individualistisch, anti-kapitalistisch en de bekende namen uit het fascisme en nazisme hebben ook meerdere keren verklaard links te zijn. Bovendien bewonderde Joop den Uyl in 1935, als jonge socialist, Hitler ook nogal. Hij stelde letterlijk dat hij “grote waardering had voor de Fuhrer, omdat die zo succesvol een heel volk om zich heen had verzameld op grond van meer dan alleen materialistische waarden”. Vriend en vijand waren het ook eens dat de nazi’s en fascisten links waren. Alleen moest dat omgedraaid worden toen na de oorlog bleek dat deze linkse ideologie heel veel ellende had veroorzaakt, en omdat links in de jaren 50 en 60 zowel politiek, cultureel als sociaal steeds meer invloed kreeg, kostte dat ook niet veel moeite. De meeste mensen weten overigens ook totaal niet wie het fascisme heeft bedacht, en dat heeft een hele duidelijke reden: links heeft hem uit de geschiedenis verwijderd, omdat hij zo overduidelijk links was, en het fascisme ook heel expliciet heeft bedacht als tegenreactie op het teveel aan individualisme en liberalisme (het individu komt op de eerste plaats) welke typische kenmerken zijn van het klassieke liberalisme, dus rechts.

Marlleen
Marlleen
3 jaren geleden

De Amerikanen hebben deze mythe na de oorlog de wereld ingestuurd omdat links Amerika zo de schuld op “rechts” kon schuiven. Dinesh d’Souza heeft dat heel goed uitgelegd in zijn film Death of a Nation

DDR aan de Noordzee
DDR aan de Noordzee
3 jaren geleden

Absoluut, ik zeg het al langer. Hitler en Mussolini en hun aanhang zijn voortgekomen uit socialistische arbeiderspartijen. De geschiedenis laat zien dat het fascisme altijd van links kwam. En dezelfde trend zie je nu ook weer. Politiek links haat vrijheid en democratie. Zij willen ons onze vrijheden afpakken en ze menen te weten wat goed voor ons is. Ze willen nu de totale controle-maatschappij aan ons opdringen. En als afleiding noemen ze iedereen die tegen hun ideologie is “extreem-rechts”; en die willen ze dan ook gaan verbieden. Mensen, wordt wakkeren kom massaal in verzet tegen de fascisten van deze tijd (globalisten).

Haat_de_fascistische_overheid
Haat_de_fascistische_overheid
3 jaren geleden

Het feit dat het nazisme (en fascisme) communisten vervolgden betekent niet dat Hitler “dus” rechts was, omdat ze het (linkse) communisme probeerde te bestrijden. Wat WEL zo is, is dat een ideologie die qua inhoud heel dicht bij je eigen ideologie staat, in politiek opzicht een “gevaar” vormt, want velen kunnen dan snel overstappen. Dus, moet alles wat sterk overeenkomst, het felst bestreden worden. We zien dat overigens ook bij de felle strijd tussen Sunni-moslims en Shia-moslims: qua denkbeelden hebben ze ong. 98% dezelfde opvattingen, maar omdat ze elkaar (juist daarom) als grote bedreiging beschouwen, vechten ze al eeuwenlang.

Eric
Eric
3 jaren geleden

… en vergeet de fascisten onder Benito Mussolini niet… die beweging kwam ook voort uit de communistische beweging……

Spooked
Spooked
3 jaren geleden

Helemaal raak en zeer goed onderbouwd. Nu hebben we wederom met radicaal links fascisme te maken. WEDEROM !!!

semper amici
semper amici
3 jaren geleden

De schuldige wilt nooit beschuldigd worden!

Pien
Pien
3 jaren geleden

Hahahaha

Johnny
Johnny
3 jaren geleden

Nationaal is rechts, Sociaal is (midden)links, dan hou ik het op de middenweg, rechts nog links.Hitler heeft nooit de macht gegrepen, het waren de conservatieven en de socialisten die geen regering konden vormen. Adolf is alleen maar als zondebok gebruikt voor het vier jaren plan van IG Farben Auschwitz, de chemie reus en de BNSDJ. Het ware kwaad schuilt in de aartsvader van de EU commissie in Brussel, Walter Hallstein, het weder broeisel van Neurenberg. Let wel, in mijn strijd(kampf) heb ik nog respect voor het feit hoe hij moet overleven in de loopgraven en wordt bedrogen door de linksen, later sluit hij een deal met hen, daar houdt mijn respect op en begint mijn walging.

Ohje
Ohje
3 jaren geleden

Was altijd al bekend

Fietje
Fietje
3 jaren geleden

Dit gegeven is gewoon bekend en in de geschiedenis na te gaan, maar de (s)links meute wil dit absoluut niet hoen!!

Jill
Jill
3 jaren geleden

Maakt het eigenlijk uit of je door iemand van links of door iemand van rechts wordt onderdrukt. Zinloze discussie.

Marinus
Marinus
3 jaren geleden

Zit m al in de naam………

Joop Visser
Joop Visser
3 jaren geleden

Nationaal Socialistisch. Some times it ´s in a name.

Elise
Elise
3 jaren geleden

Maakt het iets uit hoe je het noemt? Voor mij is alles 1 pot nat wat van boven gereguleerd wordt. Macht, geldsysteem, grootaandeelhouders. Dit is volgens mij de top. En houden zich niet eens aan hun eigen regels.
Je kunt geen 2 heren tegelijkertijd dienen.

salvar
salvar
3 jaren geleden

linkse rotzakken.

Monica
Monica
3 jaren geleden

Ook nu komen de fascisten weer van links.

David
David
3 jaren geleden

Zeg ik allang. Het is niet zo moeilijk. Links staat voor progressief dus van alles eindeloos willen veranderen, rechts staat voor conservatief, behouden van wat is overgeleverd van generatie op generatie, zaken die al eeuwenlang werken zoals het huwelijk, het gezin, de christelijke normen en waarden, de christelijke standaarden etc. Bekijk je het vanuit dit perspectief dan is er niet veel conservatiefs aan de Nazi’s die ook weinig van doen hadden met het Christendom. Het Nazisme heeft zijn wortels in het occultisme.

Rinus
Rinus
3 jaren geleden

Zeg al jaren dat d66 de nieuwe fascisten zijn in een nieuw jasje

Ezeltje prik je
Ezeltje prik je
3 jaren geleden

Nationaal socialisme is getransformeerd naar Internationaal socialisme. Eu, Wef, Who, enz.

Frank
Frank
3 jaren geleden

En nu de grote hamvraag: WAAROM wordt ons op alle scholen voorgelogen dat de nationaal-SOCIALISTEN “rechts” zouden zijn geweest?

Anarchy and Peace
Anarchy and Peace
3 jaren geleden

Nog even en Zionisten zijn ook links.

Onheilsprofeet!
Onheilsprofeet!
3 jaren geleden

Fascisme is een marxistische stroming, dus links te noemen. Vriend Franco hing ook het fascisme aan, hij streed tegen communisten. Dus links tegen links. Bosjesieken tegen menjewieken. Het probleem zit op linkse onverdraagzaamheid in het algemeen.

Suzanne
Suzanne
3 jaren geleden

Het tegenwoordige hallucinant doorgedraaide links weet niet wat rechts ook al weer was. Voor hen is alles wat het niet met hen eens is gewoon rechts, extreemrechts, racistisch en fascistisch als benamingen voor “fout!”. Onder het mom van inclusiviteit en diversiteit dwingt doorgedraaid links comformisme en uniformiteit af. Doorgedraaid links is compleet intolerant voor andere gedachten. Je zou er rechts van worden, op een moreel verantwoorde manier ;).

loezers
loezers
3 jaren geleden

De linkse on verkozen leden van de WEF, WHO,en de EU allemaal bij de duivel in de pocket

Moon
Moon
3 jaren geleden

Altijd al gezegd dat Hilter linkse overtuigingen op na hield.

P. de Rast
P. de Rast
3 jaren geleden

De beste uiteenzetting over hoe links de NSDAP en de hele nazi-top was kunt u nalezen op Meervrijheid.
Een prachtstuk van Mark Roele:
https://meervrijheid.nl/?pagina=1199

Mokumer
Mokumer
3 jaren geleden

Europa The Last Battle.
De rode pil der rode pillen.

Paul
Paul
3 jaren geleden

Nationaal-Socialisme, de naam zegt het al.

DavidMills
DavidMills
3 jaren geleden

Links heeft grofweg 150 miljoen mensen vermoord. Sovjet Unie, China, Cambodja èn inderdaad deels Nazi Duitsland. Het wordt tijd dat links is goed wordt aangepakt. Zonder handschoenen.

Back to top button
72
0
We lezen graag je reactie!x