Ondanks de zware financiële druk door de oorlog met Rusland heeft de Oekraïense regering besloten de pensioenen aanzienlijk te verhogen. Per 1 maart zijn de pensioenen en sociale verzekeringsuitkeringen voor miljoenen Oekraïners met 12,1 procent gestegen, zo maakte premier Julia Swyrydenko bekend.
De verhoging ligt boven het inflatieniveau, waardoor gepensioneerden er in koopkracht op vooruit moeten gaan. In Oekraïne ontvangen momenteel ongeveer 10,1 miljoen mensen een pensioen.
De verhoging is opmerkelijk omdat Oekraïne sinds ruim vier jaar een grootschalige oorlog voert. Die oorlog legt een grote druk op de staatsfinanciën. Een aanzienlijk deel van de overheidsuitgaven wordt daarom ondersteund door internationale partners.
Volgens gegevens van de Oekraïense overheid wordt meer dan 40 procent van de staatsbegroting momenteel gefinancierd met buitenlandse hulp. Dat geld wordt voornamelijk gebruikt voor de betaling van pensioenen en salarissen van overheidsmedewerkers, terwijl Oekraïne zijn eigen middelen grotendeels inzet voor defensie en oorlogsinspanningen.
Ter vergelijking: in Duitsland wordt voor 1 juli een pensioenverhoging van ongeveer 3,7 procent verwacht, aanzienlijk lager dan de stijging die Oekraïne nu doorvoert.
Lijsttrekker van BVNL Middelburg Martin Bos wijst erop dat Nederland direct bijdraagt aan de pensioenen en uitkeringen van Oekraïners. “AOW-leeftijd hier blijft stijgen, uitkeringsduur wordt hier korter en pensioenfondsen “mobiliseren” pensioengeld van Nederlanders om in de Oekraïne in te zetten. Schandalig!” vindt hij.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Elk land dat weigert om naar de pijpen van Washington te dansen, wordt gedemoniseerd. President Nicaragua zegt waar het op staat
President Trump zegt dat hij niet kan onthullen door wie de mysterieuze drones werden bestuurd
VIDEO: President Poetin legt uit wie ISIS in het zadel houdt
Onthuld: leger besproeide St. Louis jarenlang met radioactieve deeltjes
Wat voorzitter partij Omtzigt te maken heeft met Sustainable Development Goals: ‘Je verwacht het niet!’
Eerste Kamer gedraagt zich als het schoothondje van Rutte. Heeft de Senaat nog bestaansrecht?
Verhitte discussie in België over link tussen vrijmetselarij en bankwezen
Proces tegen Diddy van start: één van zijn ‘seksslaven’ noemt Hillary Clinton en Obama – ‘Onderdeel van satanische cabal’
Europarlementariër: ‘Koning Willem-Alexander moet afstand doen van de troon’