Woensdag werd bekend dat de marine steeds vaker ‘verdachte’ Russische schepen op de Noordzee begeleidt. In het afgelopen jaar is het aantal bijna verdubbeld, van 11 in 2023 naar 20 in 2024.
Volgens analisten gebruikt Rusland deze schepen om de vitale infrastructuur op zee in kaart te brengen. Die bestaat uit gasleidingen, maar ook uit onderzeese stroom- en datakabels.
Iemand van het HCSS (The Hague Centre for Strategic Studies), dat wordt gefinancierd door de Nederlandse overheid, zegt tegen de NOS, die wordt gefinancierd door de Nederlandse overheid: “We zien dat Russische onderzoeksschepen langdurig boven dit soort kabels heen en weer varen. Dat is gewoon een militaire operatie, er staan bewapende militairen op die onderzoeksschepen.”
“We accepteren niet dat Russische schepen data- en energiekabels saboteren,” zegt minister van Defensie Ruben Brekelmans (VVD). “Daarom zet onze marine zich intensief in om verdachte Russische schepen te monitoren en weg te begeleiden. Deze afschrikking werkt: als we in de buurt zijn, varen schepen door.”
Zo ontzettend zwak
Voormalig Tweede Kamerlid Pepijn van Houwelingen haalt fel uit naar Brekelmans. “Maar je accepteert wel dat de VS Nord Stream opblaast? Je bent samen met de rest van Rutte V zo ontzettend zwak dat je braaf doet wat de VS je ook maar beveelt en de VS weet dit.”
“Vandaar dat Trump openlijk dreigt Groenland aan te vallen, mensen zoals jij accepteren juist alles,” bijt Van Houwelingen de minister toe.
Onder het bekende tapijt
Hij krijgt bijval van Statenlid Toine Beukering: “Wel OK dat de Nord Stream 2 wordt opgeblazen?”
“En de Nord Stream dan? Dat accepteren we wel en vegen we onder het bekende tapijt?” zegt ook voormalig Statenlid Robert Pestman.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.






Niet eerder was het in juli in Groenland zo koud. Is global warming pure onzin?
Politie mag helderzienden blijven inzetten
Verslaggever levert knap staaltje acteerwerk af tijdens orkaan Florence. Zo ziet fake news eruit
Advocaat zet vraagtekens bij officiële lezing over schietpartij San Bernardino: “Er kloppen gewoon heel veel dingen niet”
Italiaanse onderzoeker dood gevonden na ontdekking over ‘nano-apparaatjes’ in coronaprik
“Gratis geld en een werkweek van 15 uur voor iedereen”
Kijk: Debat geschorst nadat Gideon van Meijeren foetus laat zien
Ook professor Mattias Desmet demonstreert vandaag in Brussel: ‘Het nieuwe normaal is absurditeit ten top’
Amerikaanse Jaap van Dissel klapt uit de school: Vaccin maakt geen einde aan coronabeperkingen