Wij mensen kunnen in deze wereld drie ruimtelijke dimensies waarnemen (plus de dimensie tijd): boven, beneden, links, rechts, voorwaarts en achterwaarts.
In twee laboratoria hebben wetenschappers nu bewijs gevonden voor een vierde ruimtelijke dimensie, schrijft Gizmodo.
Tijdens experimenten in tweedimensionale systemen werd het zogeheten kwantum-Hall-effect waargenomen, dat optreedt bij vier dimensies.
Toegang
Deze experimenten kunnen belangrijke implicaties hebben voor de wetenschap en wetenschappers in staat stellen om in onze lagerdimensionale wereld toegang te krijgen tot de hogerdimensionale natuurkunde.
“Wellicht kunnen we in de hogere dimensie nieuwe natuurkunde ontwaren en vervolgens apparaten ontwerpen waarmee we de hogerdimensionale natuurkunde in de lagere dimensies kunnen onderzoeken,” zei professor Mikael Rechtsman van de Pennsylvania State University.
Wiskundigen kunnen een vierde ruimtelijke dimensie beschrijven, maar niet fysiek realiseren.
Achtergelaten
Een driedimensionale figuur werpt een tweedimensionale schaduw. Door deze schaduw te bekijken, kunnen we informatie krijgen over de driedimensionale figuur.
Op dezelfde manier kunnen we mogelijk informatie verkrijgen over de vierdimensionale natuur door een schaduw te onderzoeken die is achtergelaten in de lagere dimensies.
Elektronicarevolutie
Natuurkundigen zijn er tijdens de complexe experimenten in geslaagd om een 3D-schaduw waar te nemen van een 4D-object, ook al konden ze het 4D-object zelf niet waarnemen.
Wie nog een stapje verder gaat komt uit in de wereld van kwantumzwaartekracht en Weyl-semimetalen, die aan de basis kunnen staan van een nieuwe elektronicarevolutie.
Het onderzoek is gepubliceerd in vakblad Nature.
[Gizmodo]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Journaliste (46) belandde door cholesterolverlagers in nachtmerrie: “Ik stop onmiddellijk met dit gif”
Kamerlid: ‘We zijn in de val gelokt. De ‘weg naar vrijheid’ blijkt de weg naar dictatuur’
Waarom nadert het aantal sterfgevallen in grotendeels gevaccineerd Denemarken recordhoogte?
Wybren van Haga somt op: ‘Er is een absurde stapeling van grondrechtschendingen’
Vreemd vaartuig vastgelegd op beeld in North Carolina. Is dit een moederschip?
Russische visser stelt bizarre diepzeemonsters voor aan de wereld. Bekijk hier de indrukwekkende foto’s
Storm van kritiek barst los nadat Eerste Kamer instemt met pensioenwet: ‘Historische fout’
Kamervragen aan Grapperhaus over ‘satirisch’ NPO-fragment waarin ongevaccineerden worden neergeschoten
Assad: “Er was helemaal geen operatie tegen IS in Syrië. Het was een denkbeeldige operatie”