De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) schrijft in een rapport van meer dan 200 pagina’s dat de reguliere media het moeilijk hebben en dat de kwaliteit van de informatievoorziening en de veiligheid van het publieke debat onder druk staan.
Er zijn volgens de Raad ‘nieuwe maatregelen nodig’ om de vitale functies van media in de democratische samenleving ‘te borgen’. Om de adequate functies van het mediasysteem te garanderen ‘is overheidsinterventie noodzakelijk’.
In het rapport wordt ook ingegaan op de opkomst van ‘zogenoemde alternatieve media’, die volgens de WRR ‘sterk gekleurde content voortbrengen’.
Nog een opvallende passage
Uit het rapport: ‘Van de tientallen websites die Nederland rijk is, zijn Café Weltschmerz en De Andere Krant misschien wel de bekendste’.
Ironisch genoeg noemen de auteurs ‘journalistiek medium’ Bellingcat als voorbeeld van een ‘succesvol journalistiek initiatief’. Dit platform wordt gefinancierd door westerse inlichtingendiensten.

In het rapport staat nog een opvallende passage: ‘Van het internet en de sociale media werd rond de eeuwwisseling verwacht dat zij meer ruimte zouden bieden aan nieuwe stemmen en andere vormen van expressie. In de praktijk kan gebruik van deze ‘alternatieve media’ er echter ook toe leiden dat mensen in toenemende mate in een geheel eigen wereld komen te verkeren, waarin ze enkel nog gelijkgestemden tegenkomen en spreken’.
Afgewimpeld met een slap excuus
De Andere Krant stelde de WRR een aantal vragen, maar werd afgewimpeld met een slap excuus. “We hebben al een persconferentie gegeven,” zei een woordvoerder. “We hebben uw verzoek om een reactie op uw vragen goed bekeken, maar gegeven de tijd die andere landingsactiviteiten nu vragen, kunnen we er helaas niet op ingaan.”
De krant vroeg de WRR onder andere of zij van mening zijn dat de reguliere media geen ‘gekleurde content’ brengen en wat daar dan precies onder moet worden verstaan.
De WRR wil dat de overheid desinformatie bestrijdt, maar wie bepaalt wat desinformatie is? Is een overheid die bepaalt wat wel en niet correcte informatie is, niet juist een kenmerk van een dictatoriaal stelsel?
De Raad weigerde deze vragen te beantwoorden.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Het kapitalisme als kwaadaardige tumor en de illusie van de democratie
Meisje (9) moet noodgedwongen verhuizen om te kunnen worden behandeld met cannabisolie
De laatste waarschuwing van Mike Yeadon: ‘Iedereen die van het leven houdt zou dit interview aandachtig móeten bekijken’
Journaliste over ‘lening’ van 90 miljard voor Oekraïne: ‘Europa financiert oorlog, geen vrede’
Ligt diep onder het aardoppervlak een oude aarde verscholen?
Arts deelt afschuwelijke beelden: dit doen coronavaccins met je bloed
Uitspraak in zaak tegen uitrol van 5G uitgesteld tot 2 juli, massaclaim in de maak
Pfizer staat op het punt flink te cashen met ’turbokankers’: ‘Nog nooit zoiets gezien’
Het mysterie van vlucht MH370: Copiloot probeerde nog te bellen