De urine van vijf op de acht Nederlanders bevat glyfosaat, een gif dat onder meer in het omstreden bestrijdingsmiddel Roundup van Monsanto wordt gebruikt. Met 63 procent zit Nederland boven het Europese gemiddelde van 44 procent.
Dat concludeert Milieudefensie op basis van onderzoek naar 182 urinemonsters in 18 landen.
De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) test volgens de organisatie niet op de aanwezigheid van het gif in groente en fruit. Milieudefensie pleit voor meer onderzoek en controle op dit veelgebruikte landbouwgif.
Bizar
De urinemonsters zijn afgenomen bij mensen die in steden wonen en geen Roundup hebben gebruikt of aangeraakt. Het is voor het eerst dat de aanwezigheid van het gif in heel Europa is onderzocht.
Het gebruik van glyfosaat is sinds 2002 in Europa toegestaan omdat het geen schadelijk effect op mensen en dieren zou hebben. De onderzoeken waaruit dat bleek waren gefinancierd door de chemische industrie en gericht op de korte termijn. De praktijk toont aan dat het middel altijd in combinatie met andere bestrijdingsmiddelen wordt gebruikt, waar geen onderzoek naar is gedaan.
“Het is bizar dat we nota bene van één van de meest gebruikte onkruidverdelgers niet weten hoeveel er in ons eten zit,” aldus campagneleider bij Milieudefensie Klaas Breunissen. “Het gif glyfosaat vindt haar weg naar de burgers, terwijl we niet precies weten hoe de gifresten in het lichaam van de mensen terechtkomen, of wat dat betekent voor de volksgezondheid.”
Goedkeuring
Volgens wetenschappers treden schadelijke effecten voor de mens op bij herhaalde of langdurige blootstelling, zelfs bij hele lage concentraties. Glyfosaat wordt door boeren, tuinders, lokale overheden en particulieren gebruikt om onkruid te bestrijden.
Het gebruik van glyfosaat in de landbouw neemt sterk toe. Tussen 2000 en 2008 verdubbelde het gebruik naar bijna 214.000 kilo. Fabrikant Monsanto ontwikkelt genetisch gemanipuleerde gewassen die het middel beter kunnen verdragen. Veertien van zulke gewassen wachten op goedkeuring voor teelt in de Europese Unie.
Bron: Milieudefensie.nl
Gerelateerd:
- Wat schort er aan ons voedselsysteem? (video)
- Miljoenen lopen mee in ‘Mars tegen Monsanto’
- Monsanto: Seeds of Death (film)
- Amerikaanse senator wil ‘Monsanto Protection Act’ terugdraaien
- Agressieve lobby voor genetisch gemanipuleerd voedsel
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Nog nooit zoveel zee-ijs rond Zuidpool
Politicoloog: ‘Ik zie niet wat er oorlogszuchtig is aan Rusland’
Trauma-arts: ‘We moeten NIET wachten op het coronavaccin’
Harvard in de Himalaya: Monniken tonen wetenschappers hun ‘bovenmenselijke’ krachten
Beelden: Antifa verstiert massaprotest tegen coronabeleid in Brussel
“9/11 was excuus om oliegigant te laten profiteren van inval Irak”
Maarten van Rossem legt uit waarom we IS te danken hebben aan ‘de stompzinnige Amerikanen’
Reiki als complementaire behandeling voor kankerpatiënten
Kaag voelt niets voor accijnsverlaging op benzine terwijl Nederland binnenloopt door Oekraïneoorlog