Nederland is deze week gestart met een pilot (lees: experiment) om kippen te vaccineren tegen vogelgriep, met de Nederlandse consument als proefkonijn.
Dit leidt tot zorgen over onder andere voedselveiligheid, keuzevrijheid, transparantie en effectiviteit. Gideon van Meijeren heeft Kamervragen gesteld aan de minister van Landbouw.
Het Kamerlid wil van haar weten op welk pluimveebedrijf de pilot is gestart en welke vaccins er precies worden gebruikt. Ook vraagt hij op basis van welke (wetenschappelijke) onderzoeken en praktijkervaringen de minister heeft geconcludeerd dat de gebruikte vaccins veilig en effectief zullen zijn.
De pilot voor de vaccinatie van pluimvee tegen vogelgriep is van start! Een belangrijke stap richting een verantwoorde en grootschalige inzet van vaccinatie om vogelgriep beter te beheersen. Ik ben blij dat de pluimveesector deze stap met mij wil zetten.https://t.co/mnmcaLSIRb pic.twitter.com/uOMdKxL4xx
— Femke Marije Wiersma (@ministerLVVN) March 10, 2025
Britten wijzen vaccinatie af
Van Meijeren wijst erop dat de Britten vaccinatie tegen vogelgriep juist afwijzen. Een Britse ‘taskforce’ ziet te veel bezwaren en stelt bovendien dat gevaccineerde dieren nog altijd besmet kunnen raken, en het virus kunnen vasthouden en verspreiden naar andere gevaccineerde of niet-gevaccineerde dieren.
Britse experts zeggen dat er op dit moment geen vaccin is dat aan alle gestelde eisen voldoet.
Van Meijeren wil verder weten of BBB-minister Wiersma kan uitsluiten dat de vaccins negatieve effecten hebben op de gezondheid en of ze kan garanderen dat er geen sporen van het vaccin aanwezig zullen zijn in de eieren of het vlees van gevaccineerde kippen.
Nederland is deze week gestart met een pilot (lees: experiment) om kippen te vaccineren tegen vogelgriep, met de Nederlandse consument als proefkonijn.
Dit leidt tot zorgen over o.a. voedselveiligheid, keuzevrijheid, transparantie en effectiviteit.#FVD stelt Kamervragen! ???????? pic.twitter.com/3xoPOzreIX
— Gideon van Meijeren (@GideonvMeijeren) March 12, 2025
Dit is zo enorm dom
Niet alleen in Groot-Brittannië, maar ook in Nederland klinken veel kritische geluiden. “Dit is zo enorm dom,” zegt moleculair bioloog Peter Borger over de pilot. “Het vogelgriepvirus komt door vaccinatie onder druk te staan en varianten die anders niet of zelden zouden ontstaan, worden erdoor gestimuleerd.”
“Dat maakt dit dan ook tot een bizar fenomenaal verdienmodel, of niet soms?” vraagt data-analist Wouter Aukema hem.
Er wordt overigens gebruikgemaakt van een vectorvaccin, dat is beoordeeld en goedgekeurd door het Europees Geneesmiddelenagentschap (EMA) en goedgekeurd door de Europese Commissie. Aukema wijst erop dat eerdere vectorvaccins (AstraZeneca en Janssen) ook waren goedgekeurd door EMA en uiteindelijk van de markt werden gehaald. “En niet omdat ze zo veilig waren.”
Schandalig misleidend
“Nu – jaren later – worden nog steeds de ernstige gevolgen gemeld bij de Larebs van de wereld,” merkt hij op. “Schandalig misleidend.”
Terwijl mensen zich zorgen maken over de veiligheid, stelt BBB-voorvrouw Van der Plas dat ‘de hysterie op volle toeren draait’. Aukema: “Werkelijk onvoorstelbaar. De volksvertegenwoordiger die tegen een (terecht) bezorgd volk zegt dat ze hysterisch zijn.”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Wetenschapper heeft bewijs van leven op Mars. Lees hier alles over zijn ontdekking
Het Amerikaanse rijk rolt in Iran hetzelfde plannetje uit als in Libië en Syrië. Wat je moet weten
Janet Ossebaard dood gevonden: ‘Ze probeerde de wereld te redden, maar kon zichzelf niet redden’
Wilders stevig aangepakt: ‘En dat zegt iemand die zo’n beetje al zijn verkiezingsbeloftes bij het grofvuil gezet heeft’
Onderzoeker levenslang verbannen uit hotel waar Las Vegas-schutter verbleef. Lees hier wat hij heeft ontdekt
Column Brave New World: Vrede op Aarde
‘Staatsontbosbeheer’: Dit Schoorlse bos is over een paar maanden veranderd in een kale vlakte
Belgische professor richt zich tot overheid: ‘Stop met liegen’
Rechtse kritiek op linkse hegemonie zeker gerechtvaardigd. Thierry Baudet krijgt bijval van universitair docent