Nederland verhoogt zijn defensiebudget naar 3,5 procent van het bbp. Daarnaast wil het kabinet 1,5 procent van het bbp uitgeven aan zaken waarvan defensie profiteert. Dat heeft het demissionaire kabinet besloten in de ministerraad. “Het is belangrijk om onze veiligheid op orde te hebben en de krijgsmacht te versterken,” klinkt het.
Eerder zei NAVO-chef Rutte dat alle NAVO-landen bij elkaar opgeteld 5 procent aan defensie zouden moeten besteden. De zogenoemde NAVO-norm is nu nog 2 procent.
Welke kenner van de parlementaire democratie kan dit uitleggen?
Een motie van Jetten en Bikker over het committeren aan het verhogen van de defensie-uitgaven tot 3,5 procent van het bbp werd verworpen door de Tweede Kamer.

“Welke kenner van de parlementaire democratie kan mij dit uitleggen: de Tweede Kamer verwierp gisteren de norm van 3,5 procent van het bbp. En vandaag, de volgende dag, voert een (demissionair) kabinet de norm toch door?” reageert onderzoeker en filosoof Martijntje Smits verbaasd.
Totalitaire staatsgreep
Het demissionaire spelletje is direct begonnen, merkt lijsttrekker van de Libertaire Partij Tom van Lamoen op. “Voor de bizar despotische nieuwe defensiewet waren maar een paar dagen nodig. En nu 180 graden tegen de wil van het parlement ingaan er vlak achterna. Wanneer zien de inwoners in dat dit wederom een totalitaire machtsgreep is?”
De extra kosten worden geschat tussen de 16 en 19 miljard euro per jaar. “Dit heeft grote gevolgen voor de belastingen en/of de bekostiging van essentiële zaken als zorg en onderwijs,” merkt journalist Eric van de Beek op. “Hoe kan een gevallen kabinet zoiets besluiten een paar maanden voor de verkiezingen?”
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Murdoch/Rothschild betalen in het geheim Syrische ‘rebellen’ om olie te bewaken. Labour-kandidaat geschorst na kritische uitspraken
‘Verbijsterend’: 2 weken voor invoering mondkapjesplicht was Hugo nog op zoek naar een onderbouwing
Wat voorzitter partij Omtzigt te maken heeft met Sustainable Development Goals: ‘Je verwacht het niet!’
Zweden erkent als eerste EU-lid de Palestijnse staat
Spanje zat 10 maanden zonder regering, met sterke economische groei en dalende werkloosheid tot gevolg. Hebben we politici wel nodig?
Olympisch goud doet Keniaanse conflicten versmelten
Een Covid-verhaal van een Cardiac Care Verpleegkundige
Het eerste tijdruimte-kristal: de klok die eeuwig meegaat
Partijen spreken zich uit tegen omstreden 2G-systeem: ‘Niet uitstellen, maar gewoon intrekken die wet!’