Memoires van Europese slaven in Noord-Afrika zijn lange tijd afgedaan als zielige verhalen. Maar uit diverse studies is inmiddels gebleken dat de slavernij van blanken geen marginaal verschijnsel was.
Ons beeld van het fenomeen slavernij wordt sinds tientallen jaren gedomineerd door zwarte Afrikanen die door blanke handelaren naar de Nieuwe Wereld werden verscheept om daar aan blanke plantagehouders te worden verkocht.
Maar blanken blijken ook op grote schaal slachtoffer te zijn geworden van Afrikaanse slavernij.
Omvangrijker
In 2004 verscheen een beroemd werk van de Franse historicus Olivier Petre-Grenouilleau over de slavenhandel.
Daarin besteedde hij niet alleen aandacht aan de Europese, maar ook aan de Afrikaanse en Arabische slavenhandel.
Hij stelde bovendien dat de laatste twee omvangrijker waren dan hun trans-Atlantische tegenhanger. Nazaten van zwarte slaven reageerden woest op de publicatie.
Twee jaar later onderzocht de Amerikaanse historicus Robert C. Davis de Noord-Afrikaanse slavenhandel.
Heel weinig onderzoek
Hij kwam tot indrukwekkende cijfers. Het aantal Europese christenen dat tussen 1530 en 1780 in slavernij naar Noord-Afrika werd gevoerd, schatte hij op zeer waarschijnlijk 1,25 miljoen.
Het werkelijke aantal Europeanen dat tijd in slavernij doorbracht in die periode moet een veelvoud van die 1,25 miljoen zijn geweest.
Tussen 1450 en 1700 werden namelijk alleen al zo’n 2,5 miljoen Poolse, Russische en Oekraïense slaven via de Krim geïmporteerd.
De onderschatting van de slavernij in de Arabische wereld zorgde ervoor dat er heel weinig onderzoek naar is gedaan.
Niet één
Wetenschappers worden gehinderd door een schaarste aan bronnen. Lokale bronnen zijn geheel afwezig of moeilijk toegankelijk.
Omdat de christelijke slaven vrijwel onmogelijk gezinnen konden stichten, zijn er weinig nazaten van blanke slaven die voor erkenning van het onrecht kunnen pleiten.
Van de beruchte slavengevangenissen waarin de meeste Europese slaven verbleven is er niet één bewaard gebleven.
Ware hel op aarde
De ‘gelukkige’ slaven werden gebruikt als huishoudelijk personeel. Voor de anderen was het leven ‘een ware hel op aarde’.
Zij moesten vaak dagen achtereen roeien, vastgeketend aan een zware ketting. Ze werden dan regelmatig geslagen met een in teer gedrenkte zweep of gekastijd met een gedroogde stierenpenis.
[Historisch Nieuwsblad]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Europarlementariër is het zat: ‘Waarom mag Rob Jetten avond aan avond nepnieuws verspreiden op tv?’
Kijk: WEF-deelnemers krijgen de vraag: ‘Heeft u een elektrische auto?’
Big Pharma: Jullie moeten ons ‘miljarden’ geven voor coronavaccin
VVD oogst felle kritiek met plannen om dure boodschappen tegen te gaan: ‘Jullie zijn een levend gekkenhuis geworden’
Telepathie bij mensen en dieren is 100 procent echt. Russische legerkolonel publiceert opmerkelijk artikel
Undercoverbeelden: adviseur koninklijke familie onthult dat prins Andrew ‘seks had met minderjarige meisjes’
Euroarchitect Delors: Euro was vanaf begin gedoemd te mislukken
Noorse viroloog: ‘Coronavirus komt uit laboratorium’
Ruimtevaartingenieur vertelt hoe UFO’s worden aangedreven