Op maandag presenteert Kamerlid Ronald van Raak (SP) een wetsvoorstel dat klokkenluiders wettelijk moet gaan beschermen.
Er gaat een onafhankelijk meldpunt komen voor mensen die misstanden die mogelijk een bedreiging voor de volksgezondheid vormen of grootschalige fraude willen rapporteren.
Daarnaast komt er een onafhankelijk onderzoeksinstituut dat onderzoek gaat doen naar de meldingen en ze vervolgens openbaar maakt.
Kamermeerderheid
Zowel het meldpunt als het ‘Huis voor Klokkenluiders’ worden ondergebracht bij de Nationale Ombudsman. Er is in de Tweede Kamer een grote meerderheid voor het voorstel dat binnenkort ter advies wordt aangeboden aan de Raad van State.
In de periode waarin een melding wordt onderzocht mag een werkgever een klokkenluider niet ontslaan. Eventueel geleden inkomensschade of de kosten van psychische hulp kunnen via een speciaal fonds worden vergoed.
Gidsland
Het wetsvoorstel (pdf) is volgens Van Raak uniek in de wereld. Deze wet biedt klokkenluiders namelijk rechtsbescherming: baan, inkomen en trots. Daarbij komt dat de misstand wordt onderzocht door een onafhankelijke partij. En dat is uniek. Wat dat betreft is Nederland gidsland, aldus Van Raak.
Verschillende partijen die al lange tijd pleiten voor een betere bescherming van klokkenluiders, zoals de Expertgroep Klokkenluiders, zijn nauw betrokken geweest bij het wetsvoorstel. Ook voormalig voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid Pieter van Vollenhoven hielp bij het schrijven van de initiatiefwet.
Bron: Gelderlander.nl
Gerelateerd:
- ‘AIVD houdt zich niet aan de wet’ en de commissie stiekem
- Klokkenluider ontslagen na onthulling medische experimenten
- Klokkenluiders: drugskartels organiseren fundraisers voor ambtenaren
- Van Vollenhoven wil financiële beloning klokkenluiders
- Uitgesproken VARA: Pieter van Vollenhoven steunt klokkenluiders
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Minister van Justitie beweert dat er geen trollen worden ingezet tegen coronacritici, klopt dat?
Gerespecteerde UFO-groep lijkt buitenaardse voorwerpen te hebben gevonden. Maak je borst maar nat
Nigel Farage haalt uit naar Barosso na jaarlijkse toespraak (video)
Van Robert Maxwell tot Epstein: het verborgen netwerk achter wetenschappelijke publicaties
Ooit een complottheorie, vanaf oktober realiteit: protest tegen ‘Orwelliaanse stap naar totale controlemaatschappij’
3 reuzen kopen alle huizen op: ze willen liever niet dat je dit weet
Geïsoleerde Amazone-indianen van nature resistent tegen antibiotica
Fleur Agema (PVV) trekt hard van leer: ‘Hugo de Jonge kan niks!’
‘Gloed in de lucht’ en harde explosies: Siberische landschap bezaaid met mysterieuze kraters