Het Openbaar Ministerie onderzoekt opruiende uitlatingen van presentator Jan Roos op YouTube-kanaal RoddelPraat. Roos werd opgepakt en verhoord. Hij is inmiddels weer vrij.
Het OM meent dat in de uitzending van woensdag is opgeroepen tot geweld en de suggestie werd gedaan over hoe om te gaan met journalisten op Ameland op en rond het Sunneklaasfeest. Vorig jaar maakten journalisten van PowNed opnames van het feest, waarna ze werden belaagd.
Roos raadde inwoners op Ameland onder meer aan zich te verenigen ‘met hooivorken en fakkels’ en journalisten ‘van het eiland af te trappen’. “Oprotten. Afmaken. Nog voor ze van de boot afkomen, neerknallen,” zei hij.
Te kwader trouw of politiek gemotiveerd
Hij noemde zichzelf vervolgens ‘woordkunstenaar’. Daarmee verwees hij naar Akwasi, die in een speech riep dat hij Zwarte Piet in zijn gezicht zou trappen.
Het OM besloot Akwasi niet te vervolgen. Er ontstond vervolgens ophef rond de officier van justitie die hem ontsloeg van vervolging. Jacobien Vreekamp werkte namelijk eerder samen met Mitchell Esajas van Kick Out Zwarte Piet.
“Als je zoiets echt ziet als een oproep tot geweld, zoals het OM kennelijk doet, ben je te kwader trouw of anders gezegd politiek gemotiveerd,” zegt journalist Joost Niemoller over het fragment. “In deze act maakt Roos duidelijk dat ‘woordkunstenaar’ Akwasi kennelijk met een serieuze oproep tot moord wegkomt, maar Roos niet met deze zwaar overdreven grap, want rechts.”
Woordkunstenaar Jan Roos @LavieJanRoos opgepakt door @het_om.
Dit is toch duidelijk een grap.
Kijk zelf de beelden van Roddelpraat pic.twitter.com/FYKtvUNFvM
— Harry Jager (@HarryJager7) November 29, 2024
Toeval?
“We leven nu dus in een land waar op ieder moment de politie voor je deur kan staan om je te arresteren vanwege een mening of een grap. Echt, dit zag ik niet aankomen,” voegt hij toe.
“Dit is toch evident een stomme grap? Hij meent het niet letterlijk,” zegt ook journalist Arno Wellens.
Willem Engel vraagt zich af: “Toeval dat hij werd aangehouden kort nadat hij zijn volgers liet weten dat hij door de NCTV werd gemonitord? Critici zijn vogelvrij, er wordt letterlijk een schrikbewind gevoerd.”
In de gaten gehouden
“Het meest verbijsterende is nog wel de gelaten reactie van een groot deel van Nederland. Na tientallen prominente politieke vervolgingen moet er toch iets gaan rinkelen? Dit is precies hoe dictatuur eruitziet, hoe het ruikt, hoe het proeft, hoe het geluid maakt,” zegt Engel, die in coronatijd meerdere keren werd opgepakt.
Vorige week schreef Roos op X: “Via een Woo-verzoek kwam men erachter dat de NCTV mij in de gaten hield. Manmanman.”
Via een WOO verzoek kwam men er achter dat @NCTV_NL mij in de gaten hield. Manmanman pic.twitter.com/4v4exkr1W0
— Jan Roos (@LavieJanRoos) November 18, 2024
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Pasgeboren baby’s bij moeder weggehaald na positieve test: ‘Vreselijk’
‘Door geld als schuld is elke coalitie op voorhand ongeloofwaardig’
Luchtmacht Uruguay onderzoekt vliegende schotels al 30 jaar
“Doofpot gaat open”: Elk jaar 250.000 doden door medische fouten in Amerika
EU-agentschap: aantoonbaar verband narcolepsie en griepvaccin
Filmpje over contactloos betalen met HANDPALM gaat viraal
Volk geeft duidelijk signaal af en stemt tegen omstreden sleepwet. De reactie van politiek Den Haag is veelzeggend
Waarom je bewustzijn de grootste kracht in het universum is
Rutte blijft ook als demissionair premier jokken